Domov Slovensko Najvyšší súd poslal Kováčika do väzenia

Najvyšší súd poslal Kováčika do väzenia

0
0

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ide do väzenia na osem rokov. V utorok o tom rozhodol Najvyšší súd (NS) SR. Uznal ho za vinného, že zobral úplatok 50 000 eur za intervenciu v prípade prepustenia Ľubomíra Kudličku, považovaného za bosa skupiny takáčovcov, z väzby. Odsúdili ho aj za vynášanie informácií zo spisov.

Kováčik bol pôvodne neprávoplatne odsúdený za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, za zločin prijímania úplatku, za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a za prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. V prípade zločineckej skupiny NS predchádzajúci rozsudok zrušil. V ďalších bodoch obžaloby ho uznal za vinného.

Vinný z brania úplatku

Zrušenie rozsudku ŠTS zdôvodnil senát podstatnými chybami v konaniach, ktoré napadnutému rozsudku prechádzali. „Prvostupňový súd nesprávne postupoval, keď neprečítal výpoveď obžalovaného z prípravného konania,“ upozornil predseda senátu Peter Štift.

Pôvodný 14-ročný trest označil NS SR za neprimeraný. Oslobodenie spod obžaloby pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny zdôvodnil súd tým, že neboli naplnené všetky znaky trestného činu, hoci samotný skutok sa aspoň sčasti stal.

Argumentoval aj tým, že svedok Ľudovít Makó poprel väzby so skupinou takáčovcov. NS SR sa nestotožnil ani s obžalobou pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa, keďže čin nebol spáchaný v súvislosti s jeho právomocou a zodpovednosťou.

„Išlo o porušenie služobných povinností prokurátora,“ skonštatoval NS SR. Pri zločine prijímania úplatku NS SR podľa rozhodnutia nemal pochybnosti o tom, že sa skutok stal. Kováčika zobrali priamo zo súdu do väzby.

Podajú opravné prostriedky

Dušan Kováčik šéfoval Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) od septembra 2004, ako vôbec prvý šéf novozaloženého úradu, do novembra 2020. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra 2020. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia.

Špecializovaný trestný súd ho vlani neprávoplatne odsúdil na úhrnný 14-ročný nepodmienečný trest a trest prepadnutia majetku. Proti rozsudku sa odvolal. Ani teraz sa s rozhodnutím nechce zmieriť, ako avizoval jeho obhajca.

„Tie skutky sa nestali, my to dokážeme a v podstate toto konanie sa pre nás nekončí a ideme ďalej,“ povedal po vyhlásení rozsudku Erik Magál. Verí, že sa podarí dokázať Kováčikovu nevinu.

Rozhodnutie NS má podľa neho množstvo nedostatkov. „My vieme, že pravdu máme, musíme ísť ďalej v opravných prostriedkoch, až kým nám dá súd za pravdu,“ dodal obhajca.

Kritika rozhodnutia i obhajoby

Podľa predsedu Smeru-SD sa bývalý špeciálny prokurátor stal prvou obeťou zneužívania trestného práva na politické ciele. Rozsudok senátu NS SR spochybňuje napríklad tým, že Kováčika usvedčujú aj tzv. udavači.

„V strane Smer-SD vyvoláva rozsudok senátu 5T Najvyššieho súdu SR v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika obrovské pochybnosti. Ide o senát, ktorý je spájaný s početnými porušeniami ľudských práv,“ skonštatovala strana v stanovisku.

„Je neuveriteľné, že Najvyšší súd SR sa tak ponáhľal, že rozhodol bez toho, aby čakal na výsledky vyšetrovania manipulácii s trestnými konaniami, kde sa prešetrujú aj spomínaní udavači,“ dodala strana.

Pripomeňme, že šéf strany Robert Fico sa už v minulosti Kováčika verejne zastával. Na druhej strane, premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa vyjadril, že tí ktorí Dušana Kováčika dnes v parlamente obhajujú, nie sú lepší ako on.

„Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je zločinec,“ uviedol premiér. Poukázal na to, že Kováčik spolupracoval s mafiou, nechal sa ňou podplácať. „Takýto hlboký morálny úpadok nebol len jeho osobným zlyhaním, ale aj symptómom režimu pod vedením strany Smer-SD,“ dodal predseda vlády.

red, TASR, foto: TASR/Jakub KotianNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…