Domov Ekonomika Najvyšší súd SR: Ministerstvo pôdohospodárstva pochybilo

Najvyšší súd SR: Ministerstvo pôdohospodárstva pochybilo

0
0

Bežní občania sa do tematiky prideľovania dotácií na pôdu dostali až vo februári tohto roka, keď bol zavraždený novinár Ján Kuciak a publikovaný jeho posledný článok, ktorý sa venoval práve pochybnému biznisu v agrosektore. Odvtedy svetlo sveta uzreli viaceré kauzy a ministerstvo pôdohospodárstva muselo vysvetľovať.

Najnovšie ministerstvo pôdohospodárstva nepotešilo ani nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, že agrorezort nekonal pri prideľovaní dotácií správne, na čo doplatili farmári.

Podľa opozičných poslancov sa toto rozhodnutie môže stať precedensom, pretože podobne sa postupovalo aj v iných prípadoch.

Užívateľ či majiteľ ?

Kameňom úrazu sú žiadosti na agrodotácie na pôdu, ktorá žiadateľovi nepatrí. Samotný majiteľ tak následne nemal možnosť si na danú pôdu uplatniť podporu vo forme dotácií.

„Pokiaľ tak urobila tretia osoba bez súhlasu oprávneného užívateľa, prípadne dokonca proti jeho vôli, nemôže sa úspešne uchádzať o priznanie podpory, pretože jej chýba základný a kľúčový predpoklad, ktorým je právo užívania k pôde,“ konštatoval súd.

Matečná by mala vyvodiť zodpovednosť

Opozičná strana Sloboda a Solidarita upozorňuje, že toto rozhodnutie súdu potvrdzuje všetky podozrenia voči ministerstvu pôdohospodárstva, ktoré šéfka rezortu Gabriela Matečná doteraz vyvracala.

„Najvyšší súd SR však svojím rozhodnutím celú doterajšiu argumentáciu agrosektoru vyvrátil. MPRV vyplatilo financie fiktívnemu majiteľovi pozemku iného farmára.

Rozhodnutie súdu je jasným potvrdením zlyhania ministerstva a Gabriela Matečná by mala konečne vyvodiť zodpovednosť,“ povedala poslankyňa strany Jarmila Halgašová.

Liberáli sa taktiež domnievajú, že zamestnanci Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA), ktorá o dotáciách rozhoduje, mohli profitovať. „Verejnosť ani netuší, koľko takýchto agrodotácií štát vyplatil.

Nevieme to najmä preto, že ministerka odmieta zverejniť zoznam zmlúv. O týchto prípadoch sa tak dozvedáme iba vďaka farmárom a médiám,“ pokračovala ďalej poslankyňa.

Rezort obvinenia popiera

Podľa rezortu pôdohospodárstva rozsudok Najvyššieho súdu len konštatuje to, čo PPA dodržiava. „Ak sú pochybnosti o obhospodarovateľovi, musí o ňom rozhodnúť súd.

Európska legislatíva totiž stanovuje, že podpora sa vypláca obhospodarovateľovi – jej cieľom je totiž udržiavanie poľnohospodárskej pôdy na výrobu potravín,“ informoval hovorca ministerstva Vladimír Machalík.

Okrem toho oznámil, že PPA podnikne voči poslancom strany SaS právne kroky, pretože klamú a očierňujú prácu zamestnancov agentúry.

„Zoznam poskytnutých priamych podpôr, ktorý tvrdia, že neexistuje, je od roku 2016 zverejnený na stránke PPA a je pravidelne aktualizovaný,“ dodal hovorca ministerstva.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…