Domov Slovensko Najvyšší ústavní činitelia si uctili Alžbetu II.

Najvyšší ústavní činitelia si uctili Alžbetu II.

0
0

Traja najvyšší ústavní činitelia SR – prezidentka, predseda parlamentu a premiér – sa v piatok podpísali do kondolenčnej knihy v rezidencii Spojeného kráľovstva v Bratislave. Uctili si tak pamiatku zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. a zároveň vyjadrili úprimnú sústrasť kráľovskej rodine, ale aj všetkým ľuďom, ktorých sa odchod kráľovnej dotkol.

„Bola to výnimočná osobnosť, bola to silná žena, bola to štátnička, veľmi inšpirujúca osoba. Celý svoj život, svoju dlhú službu, zasvätila verejnej službe ľuďom,“ vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Pripomenula, že sa s kráľovnou stretla v Buckinghamskom paláci v roku 2019. „Stretnutie bolo nezabudnuteľné,“ povedala s tým, že z kráľovnej vyžaroval pokoj, stabilita a grácia.

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) opísal zosnulú kráľovnú ako výraznú osobnosť moderných svetových dejín. Podľa neho bola ženou, ktorá chcela od prvého momentu slúžiť ľuďom.

„Tomuto poslaniu bola verná do posledných minút svojho života,“ uviedol Heger. Zosnulá kráľovná podľa neho svojím príkladným životom ukázala, ako zvládať aj tie najťažšie chvíle s rozvahou, pokojom, múdrosťou a úctou. „Pre mňa je veľkým vzorom, ako robiť politiku s úctou a pre ľudí,“ vyhlásil.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) priblížil, že anglickú kráľovnú vnímal ako symbol demokracie a pevný pilier charakteru.

Všetky krízy podľa neho ustála so cťou a svojou prirodzenou autoritou si vedela vydobyť rešpekt po celom svete. Jej smrť zasiahla podľa neho nielen Angličanov, ale aj Slovákov, ktorí k nej prechovávali úctu. „Starý svet sa začína meniť aj odchodom kráľovnej,“ dodal.

Prezidentka na pohrebe

Štátny pohreb zosnulej britskej panovníčky sa bude konať budúci pondelok 19. septembra o 11.00 h miestneho času (12.00 h SELČ) vo Westminsterskom opátstve v Londýne.

Kráľovnú následne uložia na posledné miesto odpočinku v Kaplnke sv. Juraja na hrade Windsor. Na štátnom pohrebe očakávajú množstvo hláv štátov a vlád z celého sveta vrátane niekoľkých európskych kráľovien a kráľov.

Slovensko bude na ňom zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová. Na pozvanie britskej strany sa na ňom zúčastní aj so svojím partnerom Jurajom Rizmanom.

red, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…