Domov Cestovanie Najzaujímavejšie mosty sveta

Najzaujímavejšie mosty sveta

0
0

Na svete možno nájsť množstvo mostov, ktorých jedinou úlohou už nie je len spájať dve miesta ponad rieku, ale dokonca patria medzi vyhľadávané turistické miesta. Sú zaujímavé svojou netradičnou konštrukciou, historickou hodnotou, ale aj miestom, na ktorom sa nachádzajú.

Teraz sa pozrieme na 7 mostov, ktorých história je skutočne bohatá a ešte stále patria medzi turisticky obľúbené miesta.

Golden Gate Bridge, Kalifornia

Tento most už snáď netreba ani bližšie opisovať. Ide o snáď najznámejší most na svete, ktorý spája americké mesto San Francisco s mestom Sausalito. Jeho výstavba začala v roku 1933 a do prevádzky bol uvedený v roku 1937.

Potreba jeho výstavby súvisela s tým, že San Francisco prosperovalo a potrebovalo komunikačnú trasu pre obchod. Dnes je určený pre cestnú dopravu, ale aj pre chodcov, ktorým prejdenie mosta zaberie približne 50 minút.

Okrem turistov sa však most stal vyhľadávaným miestom aj pre samovrahov. Na tomto moste sa rozhodlo vziať si život viac ako 1 000 ľudí.

Ponte di Rialto, Taliansko

Takmer na každom obrázku z talianskych Benátok môžete vidieť most Ponte di Rialto, ktorý vedie cez kanál Grande. Jeho výstavba prebiehala v rokoch 1588 až 1591.

Tento kamenný most nahradil pôvodný drevený, ktorý sa v roku 1524 zrútil do vody. Slúži pre peších turistov, ale v súčasnosti plní ešte jednu úlohu.

V jeho centrálnej časti sa nachádzajú malé obchodíky so šperkami, suvenírmi a oblečením. Jeho architektom bol Antonio da Ponte a práve vďaka nemu dnes most patrí medzi symboly tohto nádherného mesta.

Tower Bridge, Veľká Británia

Priamo v Londýne nad riekou Temža sa nachádza jeden zo symbolov mesta, Tower Bridge. Ide o zdvíhací most, ktorého výstavba prebiehala v rokoch 1886 až 1894.

Aj jeho výstavba súvisí s priemyselnou prosperitou a teda potrebou vybudovania mosta ponad Temžu. Výzvou však bolo vybudovať most, ktorý by neznemožnil lodnú dopravu.

S víťazným nápadom, ktorý mal túto hádanku vyriešiť, prišiel architekt Horace Jonesom v roku 1884. O dva roky neskôr už začala jeho výstavba. V roku 1887 však jeho hlavný architekt zomrel a na jeho mieste ho nahradil Sir John Wolfe-Barry.

Ten poňal most viac ozdobným štýlom a pôvodný stredoveký nahradil Viktoriánskou gotikou. Na jeho slávnostnom otvorení v roku 1894 bola prítomná aj kráľovská rodina, ktorá most slávnostne uviedla do prevádzky.

Problémy, ktoré súvisia v kombinovaní lodnej a cestnej dopravy však stále nie sú celkom vyriešené. Prezident USA Bill Clinton sa dokonca so svojou kolónou na moste zasekol po tom, čo sa zdvihli zdvíhacie rámy.

V roku 2000 bol vymyslený systém, vďaka ktorému sa zdvíhanie mosta dalo ovládať na diaľku prostredníctvom počítača. Ani ten však nie je ideálny a v roku 2005 dokonca spôsobil zaseknutie mosta.

Sydney Harbour Bridge, Austrália

Jeden z najkrajších výhľadov ponúka most, ktorý sa nachádza na východnom pobreží Sydney. Ide o starý známy Sydney Harbour Bridge s dĺžkou 1 149 metrov.

Jeho autorom je John Bradfield. Výstavba trvala 8 rokov od roku 1924 do roku 1932. Podľa Austrálčanov most pripomína vešiak a prezývajú ho aj „coat hanger“.

Podľa Guinessovej knihy rekordov je tento most najstarším dlhým mostom na svete a tiež mostom s najvyšším oceľovým oblúkom.

Stari most, Bosna a Hercegovina

Keď hovoríme o histórii, zabudnúť nesmieme na Stari most, ktorý sa nachádza v meste Mostar v Bosne a Hercegovine. Tento most spája dve časti tohto historického mesta ponad rieku Neretva.

Most od svojej výstavby slúžil 427 rokov. Zničený bol chorvátskou armádou počas vojny v Bosne a Hercegovine v roku 1993. Zrekonštruovaný most bol znovu otvorený 23. júla 2004 po tom, ako sa do jeho rekonštrukcie pustila turecká spoločnosť, ktorá sa usilovala most dostať do svojej pôvodnej podoby.

Na most dokonca využili aj kamene, ktoré pri výbuchu padli do rieky. V roku 2005 bol most zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Zaujímavosťou je, že každoročne v júli sa tu koná súťaž v skokoch do rieky Neretva.

Brooklyn Bridge, New York

Brooklynský most patrí medzi najstaršie visuté mosty v Spojených štátoch. Vedie ponad rieku East River a spája dve časti New Yorku – Manhattan a Brooklyn.

Jeho výstavba začala v roku 1870 a trvala do roku 1883. Dĺžka mosta je 1 825 metrov a dnes patrí medzi symboly tohto mesta. Len 7 dní po jeho uvedení do prevádzky prišlo k prvému nešťastiu na moste.

Na moste sa rozkríklo, že neudrží taký nápor ľudí a most sa zrúti do rieky. Po tomto vyhlásení zavládla na moste panika, v dôsledku ktorej bolo na moste ušľapaných 12 ľudí.

Táto teória bola vyvrátená až po tom, ako sa po moste prešlo 21 slonov z neďalekého cirkusu, čo dokázalo, že most je pevný a nápor ľudí hravo zvládne. Od tej doby most už prekonal streľbu, pripravovaný teroristický útok a aj dnes sa teda zachoval vo svojej pôvodnej podobe.

Karlov most, Praha

Rubriku historických a zaujímavých mostov nemôžeme ukončiť inak ako Karlovym mostom, ktorý vedie cez rieku Vltava v Prahe. Jeho výstavba sa začala už v roku 1357 a dokončená bola v roku 1400.

Už vtedy okrem jeho spojovacej funkcie slúžil aj obchodníkom, cez most prechádzali korunovačné sprievody, ale tiež sa na ňom uskutočňovali aj rytierske súboje.

Do konca 17. storočia bolo na zábradlie mosta umiestnených 30 barokových sôch a súsoší. Most od svojej pôvodnej výstavby prešiel viacerými rekonštrukciami, vďaka ktorým slúži most aj dnes.

V súčasnosti je však prechod cez most určený len pre peších turistov a to od roku 1965, kedy bola vylúčená automobilová doprava po moste. Dnes patrí medzi obľúbené miesta v Prahe a prejsť sa po ňom nezabudne asi žiadny turista, ktorý do tohto nádherného mesta zavíta.

puma, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…