Domov Slovensko NAKA ide po politikoch. Do väzby putoval Kaliňák, chcú aj Fica či Borguľu

NAKA ide po politikoch. Do väzby putoval Kaliňák, chcú aj Fica či Borguľu

0
0

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila minulý týždeň expremiéra a šéfa Smeru-SD Roberta Fica i exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Zatiaľ, čo Kaliňák skončil okamžite v rukách polície, na zadržanie Fica, ako parlamentného poslanca, potrebujú policajné zložky súhlas Národnej rady (NR) SR.

Oboch politikov Smeru mali podľa medializovaných informácií v rámci akcie Súmrak obviniť zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny a aj z trestného činu ohrozenia daňového tajomstva. Prípad má súvisieť s kauzou Očistec.

Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry (ÚŠP GP) SR na sociálnej sieti doplnil, že v utorok (19. 4.) vzniesol vyšetrovateľ NAKA v rámci akcie Súmrak obvinenie štyrom osobám R. F., R. K., T. G. a N. B. celkovo pre tri skutky – okrem Kaliňáka a Fica sú teda obvinení aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.

Polícia potvrdila aj obvinenie advokáta Mareka Paru, ktorý bol taktiež zadržaný. „Obvinenie sa týka zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa (v prípade R. F. a R. K.) a všetkým štyrom osobám bolo vznesené obvinenie pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva,“ priblížil hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Žiadajú väzbu

Ako polícia informovala nasledujúci deň, vyšetrovateľ NAKA požiadal o väzobné stíhanie expremiéra Fica a tiež exministra vnútra Kaliňáka.

„A to pre dôvodnú obavu, že budú pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie,“ vysvetľuje polícia.

V prípade Roberta Kaliňáka rozhodovali o návrhu na väzobné stíhanie v sobotu. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku tomuto návrhu vyhovel.

„Sudca ŠTS po výsluchu obvineného JUDr. R. K. považoval návrh prokurátora za dôvodný, pretože aj podľa názoru sudcu je obvinený dôvodne podozrivý zo stíhanej trestnej činnosti a je u neho daný dôvod kolúznej väzby,“ priblížila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Rozhodnutie nie je právoplatné, o sťažnosti obvineného bude rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR.

„Na jednej strane rešpektujeme rozhodnutie súdu, na druhej strane treba povedať, že sa s ním absolútne nestotožňujeme,“ vyhlásil Kaliňákov obhajca Milan Cíbik. Tvrdí, že súd pri rozhodovaní vybočil zo svojej rozhodovacej praxe.

„Nedozvedeli sme sa ani jednu odpoveď na naše argumenty,“ zdôraznil ďalší z obhajcov David Lindtner. Priblížil, že Kaliňák podal proti vzatiu do väzby sťažnosť s tým, že rozhodnutiu neporozumel.

Obhajoba avizuje aj podanie sťažnosti proti vznesenému obvineniu. Kolúzne dôvody podľa nich nie sú, keďže hlavní svedkovia už boli vypočutí.

Súhlas musí dať parlament

Žiadosťou na vzatie Roberta Fica do väzby sa v stredu zaoberal mandátový a imunitný výbor NR SR. Robert Fico sa však na ňom neukázal.

„Opozícia je toho názoru, že nemá žiadny zmysel sa zúčastňovať na tomto politickom procese, ktorý je neuveriteľný a šialený,“ povedal Fico. Zo svojej účasti sa ospravedlnili aj ostatní poslanci za Smer-SD. Na rokovaní výboru sa tak zúčastnili desiati poslanci, Ficovi obhajcovia aj prokurátor ÚŠP.

Výbor napokon odporučil parlamentu, aby bývalého premiéra vydal na väzobné stíhanie. Žiadosťou prokurátora ÚŠP o vzatie Fica do väzby sa NR SR zaoberala vo štvrtok.

Prípadné väzobné stíhanie poslanca NR SR je možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu.

Je to likvidácia opozície

Robert Fico označoval od začiatku obvinenie za vymyslené. Líder Smeru-SD to považuje za politickú pomstu a pokus zlikvidovať predsedu najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany.

„Národná kriminálna agentúra ma dnes ako opozičného lídra štvrtýkrát politicky obvinila. Nie preto, že by som bol podozrivý z korupcie alebo inej ekonomickej trestnej činnosti. Ale preto, že si ako opozičný politik robím svoju robotu,“ vyhlásil v stanovisku Fico.

Poukázal na to, že Smer-SD denne upozorňuje na neschopnosť vlády a prezidentky, ale aj manipulácie trestného systému. „V obvinení si doslova vymysleli príbeh, ako som vraj vytvoril zločineckú skupinu, ktorá mala škodiť Kiskovi, Matovičovi a Kollárovi,“ povedal Fico.

Zoznam poškodených je podľa neho „dôkaz nad dôkazy“, že ide o politický revanš. Tvrdí, že všetko bolo organizované na pokyn a so súhlasom vládnych politických špičiek.

Koalícia podľa neho koná takéto kroky, pretože chce prekryť neschopnosť vlády reagovať na „najakútnejšie veci, ktoré sa na Slovensku dejú, a tiež prekryť šialenstvá, ktoré robí vláda v zahraničnej politike“.

Obvinený koaličný poslanec

Začiatkom tohto týždňa NAKA obvinila ďalšieho poslanca, tentokrát šlo o zástupcu koalície. V rámci akcie Inferno – 8. kruh obvinil vyšetrovateľ dokopy päť fyzických a jednu právnickú osobu. Medzi obvinenými je aj poslanec NR SR za Sme rodina Martin Borguľa.

Ten mal byť obvinený za to, že dal úplatok 50 tisíc eur bývalým členom NAKA, aby ho nevyšetrovali. Borguľa je podľa vlastných slov v rovine poškodeného. Šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský ozrejmil, že Borguľu pred komunálnymi voľbami v roku 2018 vydierali a musel zaplatiť výpalné policajtom.

„Mal som možnosť zaplatiť a mať pokoj pre svoju rodinu,“ uviedol Borguľa s tým, že peniaze zaplatil. „Spolupracoval s políciou, vypovedal o tom, potvrdzujú to svedecké výpovede.

A teraz sa z ničoho nič dozvie z médií, že je obvinený z podplácania,“ skonštatoval Pčolinský. Borguľa podľa Pčolinského nedával žiaden úplatok, no musel zaplatiť výpalné. Za poslanca svojho hnutia sa postavil aj Boris Kollár.

red, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian, Jaroslav Novák  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…