Domov Cestovanie Naprieč Perzským zálivom po stopách arabskej kultúry

Naprieč Perzským zálivom po stopách arabskej kultúry

0
0

Keď sa povie Arabský polostrov každému zrejme hneď napadne islam. Väčšina z nás má pred arabskou kultúrou kvôli nemu rešpekt a teda táto destinácia nepatrí medzi najnavštevovanejšie. Teda okrem Dubaja, do ktorého v posledných rokoch prúdia davy turistov. Arabský polostrov toho však ukrýva omnoho viac.

Zaujímavou časťou Arabského polostrova je pobrežie Perzského zálivu. To reprezentujú štyri krajiny- Kuvajt, Bahrajn, Katar a Spojené arabské emiráty. Tie si turistov získavajú luxusom, modernou architektúrou, ale aj históriou arabskej kultúry.

Kuvajt – krajina ropy a obmedzení

Arabský polostrov, najmä krajiny Perzského zálivu, majú bohaté zásoby ropy. Výnimkou nie je ani Kuvajt, ktorý má najväčšie zásoby ropy na obyvateľa.

Kuvajt sa tiež môže pýšiť najsilnejšou menou na svete. Z toho teda logicky vyplýva, že bežný smrteľník z priemernej krajiny si odtiaľ donesie maximálne lacnejší suvenír, ktorý mu cestu bude pripomínať.

Odniesť si však odtiaľto môže aj spomienky na niečo celkom netradičné. Možno by ste totiž čakali, že takáto bohatá krajina bude architektúrou dýchať Dubaju na chrbát.

Kuvajt City

Opak je však pravdou. Okrem hlavného mesta Kuvajt City, v ktorom môžete obdivovať symbol Kuvajtu 3 veže, tu toho na obzeranie veľa nie je. Spôsobené je to najmä tým, že veľkú časť krajiny pokrýva púšť.

Ak ste sa rozhodli Kuvajt navštíviť, mali by ste vedieť, že fľašku alkoholu, ktorú ste si pribalili doma, si tu neotvoríte. Platí tu totiž prísny zákaz konzumácie alkoholu.

Perlový Bahrajn

Bahrajn je najmenšou spomedzi všetkých arabských krajín. Ide o ostrovný štát v Perzskom zálive, v ktorom vládne dynastia Al Chalífa. V Bahrajne by ste si určite nemali nechať ujsť jeho hlavné mesto.

Manama totiž svojím vzhľadom pripomína americké metropoly, podľa vzoru ktorých je aj postavená. Okrem vysokých mrakodrapov tu však nájdete aj historické pamiatky a štvrte, ktoré sú dôkazom bahrajnskej bohatej histórie.

V prvom rade za návštevu stojí mešita Al-Fateh, ktorá je jednou z najväčších na svete. V Maname nájdete aj Baab al-Bahrain, čo predstavuje vstupnú bránu Bahrajnu či Národné múzeum Bahrajnu, ktoré ukrýva množstvo vzácnych exponátov.

Baab al-Bahrain

V Bahrajne by ste nemali obísť ani pevnosť Qalat al Bahrain. Tá sa zachovala z 3. tisícročia p. n. l. a v 16. storočí sa stala sídlom Portugalcov, ktorí tu vybudovali dodnes stojacu pevnosť.

Dnes je súčasťou zoznamu UNESCO. Neobíďte ani bývalé hlavné mesto Muharraq, ktoré dýcha históriou na každom kroku. Bahrajn je najnavštevovanejší najmä v apríli, kedy sa koná slávna Veľká cena Bahrajnu.

Tak ako sa s Bahrajnom spája Formula 1, tak k nemu neoddeliteľne patria aj vzácne bahrajnské perly. Ide o najkvalitnejšie biele perly, ktoré si odnesiete práve odtiaľto.

Moderný aj tradičný Katar

Katar je ďalšou krajinou, ktorá sa nachádza na pobreží Perzského zálivu. Nájdete ju na malom polostrove, ktorý vybieha z Arabského polostrova a prakticky celý je obklopený morom. Aj v ňom sa nachádzajú mestá a miesta, ktoré by ste si pri jeho návšteve určite nemali nechať ujsť.

Turisticky atraktívna Doha

Hlavným mestom Kataru je Doha, ktorá je súčasne jeho ekonomickým a kultúrnym centrom. Údajne tu nájdete tie najkrajšie mrakodrapy na svete.

Hovorí sa, že Doha sa svojou architektúrou a bohatstvom chce priblížiť Dubaju a stať sa turisticky atraktívnou destináciou. Turistov okrem nádhernej panorámy mesta láka Múzeum islamského umenia, ktoré sa nachádza na umelo vytvorenom ostrove.

Okrem zaujímavej modernej budovy turistov láka aj neobyčajnou zbierkou islamských artefaktov z celého sveta. Priamo v Dohe tiež nájdete trh, ktorý sa celkom líši od vašej predstavy o ázijskom trhu.

Ide totiž o ten najkrajší v celom Perzskom zálive. Predajcami totiž nie sú obchodníci najnižšej vrstvy a v ponuke nenájdete žiadny druhotriedny tovar. Zakúpiť si tu môžete tradičné arabské odevy, koreniny, suveníry, kávu či dokonca živé zvieratá.

Nákupné centrum Villagio v Dohe

Luxusný ostrov perla

Ak ste milovníkmi najdrahších značiek, určite si nenechajte ujsť The Pearl-Qatar. Ide o umelo vytvorený ostrov, ktorý ponúka luxus v jeho najluxusnejšej podobe. Nájdete tu predajne s tými najdrahšími značkami ako Ferrari či Rolce-Royce, najdrahšie reštaurácie či najluxusnejšie hotely.

Katarská Perla

Športové centrum Lusail

Len pár kilometrov od centra Dauhy nájdete Lusail – mesto budúcnosti – masívny projekt ultramoderného mesta o rozlohe 38 km2, ktoré sa stane domovom pre minimálne 250 tisíc obyvateľov, pričom ubytovať sa bude môcť minimálne raz toľko ľudí.

Okrem mrakodrapov s netradičnou architektúrou a novým moderným metrom je toto mesto určené najmä pre milovníkov rôznych športov. Od roku 2012 tu stojí krytá športová aréna, ktorej výstavba stála neuveriteľných 318 miliónov dolárov.

Zmestí sa do nej až 15 tisíc divákov a hostila MS mužov v hádzanej v roku 2015. Mimo mesta sa tiež nachádza medzinárodný okruh, ktorý je dejiskom slávnych motocyklových pretekov.

V blízkej budúcnosti tu má tiež pribudnúť štadión s kapacitou 80 tisíc ľudí, ktorý bude hostiť záverečné zápasy MS vo futbale v roku 2022. Tie bude hostiť aj Al-Wakra, ktorá sa stane hlavným dejiskom tohto šampionátu.

Lusail

Spojené arabské emiráty nie sú len Dubaj

Ďalšou krajinou, ktorá sa nachádza na brehoch Perzského zálivu, ale aj Indického oceánu, sú Spojené arabské emiráty. Väčšina ľudí si hneď predstaví atraktívny Dubaj, ktorý je však len jedným zo siedmych zaujímavých emirátov. Poďme si teda predstaviť tie najzaujímavejšie z nich.

Fudžajra ponúka vzácnosť

Pri hraniciach s Ománom sa nachádza Fudžajra s rovnomenným hlavným mestom. To je však stále len v štádiu rozkvetu a vybudovávania. Preto na turistu môže pôsobiť ako Dubaj spred polstoročia.

V emiráte Fudžajra však najviac turistov láka mešita Al Badiyah, ktorá je najstaršou v Spojených arabských emirátoch a jednou z najstarších stále funkčných mešít na celom svete. Je celá postavená z kameňa a jej história siaha do 15. storočia.

Šardžá – prevládajú tradície a kultúra

Tretím najväčším emirátom je Šardžá. Ide o jediný emirát, ktorý má prístup k Perzskému zálivu aj Indickému oceánu. V hlavnom meste Šardžá, ktoré predstavuje morálne centrum krajiny, platia prísne zákazy.

Najvýraznejšou dominantou je 15 metrov vysoká socha Koránu, mešita Ahmada bin Hanbala či Múzeum islamskej civilizácie. Prísne islamské zákony a prevládajúca arabská kultúra dýcha zovšadiaľ.

Abu Dhabí

Najbohatším a súčasne aj najväčším emirátom spomedzi všetkých je Abu Dhabí. Možno povedať, že rýchlosťou, ktorou sa rozrastá sa postupne približuje k Dubaju.

Najzaujímavejším miestom je Mešita šejka Zayeda, ktorá je prezývaná aj moderný Tádž Mahál. Predstavuje hlavné centrum veriacich v Spojených arabských emirátoch a zmestí sa do nej až 41 tisíc veriacich.

Na výstavbe mešity sa pracovalo od roku 1996 do roku 2007 a jej cena sa vyšplhala na 400 miliónov eur. Vzácnosťou je, že do jej útrob môže vstúpiť aj nemoslimský turista, ktorý však pred návštevou musí dodržať pár základných pravidiel, ktoré platia v každej verejne prístupnej mešite.

Zaujímavým emirátom je samozrejme aj Dubaj, ktorý ale zrejme netreba bližšie predstavovať. Ponúka niekoľko naj a stále patrí medzi turisticky najpríťažlivejší emirát pre turistov.

puma, foto: depositphotos, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…