Domov Zaujímavosti Napriek nevine strávili roky vo väzení

Napriek nevine strávili roky vo väzení

0
0

Chyby sú súčasťou nášho každodenného života. Keď ich však spravia sudcovia, mavajú omnoho trpkejšiu príchuť. Svoje o tom vie týchto 10 ľudí, ktorí sa za mrežami ocitli kvôli justičnému omylu, ktorý ich pripravil o roky života na slobode.

Ricky Jackson- 39 rokov

Na najväčší súdny omyl doplatil Afroameričan Ricky Jackson. Ten bol v roku 1975 odsúdený za lúpežnú vraždu obchodníka Harolda Franksa.

Jediným dôkazom, ktorý hovoril o jeho vine, bolo svedectvo vtedy 12-ročného Eddieho Vernona, ktorý tvrdil, že práve Jackson mal vystreliť z pištole.

Ďalšími obvinenými mali byť jeho priatelia bratia Bridgemanovci, ktorí mali obeť následne obliať kyselinou. Práve výpoveď chlapca, ktorý mal celý čin vidieť, bola pre súd smerodajná. Na jej základe boli Jackson a Bridgemanovci odsúdení na trest smrti.

V roku 1977 bol tento rozsudok zmiernený na doživotie. Po niekoľkých rokoch však svoje svedectvo zmenil samotný Eddie Vernon, ktorý priznal, že zločin nevidel a ďalší svedkovia následne potvrdili, že Jackson sa v čase jeho spáchania mal nachádzať v školskom autobuse.

Ricky Jackson sa teda po 39 rokoch strávených vo väzení dočkal oslobodenia. Súd mu napokon priznal odškodné vo výške viac ako milión dolárov.

James Bain- 35 rokov

Aj James Bain musel vo väzení stráviť 35 rokov, aby sa mu podarilo dokázať svoju nevinu. V roku 1974 bol totiž odsúdený na doživotie za únos a znásilnenie 9-ročného chlapca.

Keďže neexistovali žiadne sofistikované testy DNA, súdu stačilo niekoľko nepriamych dôkazov na to, aby sa dopustil jedného z najväčších justičných omylov.

Keď sa v roku 2009 dočkal vytúženého rozsudku, ktorý ho definitívne uznal nevinným, vyšiel zo súdnej siene a oznámil, že sa nehnevá. Bol odhodlaný pokračovať v živote a dohnať všetko to, čo zmeškal.

Anthony Ray Hinton- 30 rokov

Život Anthonyho Raya Hintona nebol v ničom výnimočný. Všetko však zmenil jeden horúci júlový deň v roku 1985.

Počas kosenia trávnika pred domom jeho matky ho navštívili policajti, ktorí mu na ruky založili putá a oznámili mu, že je obvinený z troch lúpežných prepadnutí, po ktorých ostali dve obete.

Nič netušiaci muž sa snažil mužov zákona presvedčiť o svojej nevine. Tí však viac verili preživšiemu, postrelenému mužovi, ktorý z radu fotografií náhodne vybral práve tú, na ktorej bol Hinton.

Ani detektor lži, ktorý potvrdil jeho nevinu, súdu nestačil a bol odsúdený na trest smrti. Ani v nasledujúcich rokoch sa nespravodlivo odsúdený muž nevzdával a rozhodol sa bojovať za svoj život a prepustenie.

Oslovil právnika Bryana Stevensona, vďaka ktorému sa 3. apríla 2015 dočkal zázraku. Hinton bol zbavený všetkých obvinení a prepustený. Na slobode začal bojovať proti nespravodlivým súdnym procesom.

James Woodard- 27 rokov

Dlhých 27 rokov strávil za mrežami Afroameričan James Lee Woodard, ktorý bol ako mladý chlapec odsúdený za zabitie svojej priateľky. Jej telo bolo nájdené 31. decembra 1980 a nasledovalo vyšetrovanie, ktoré polícii odhalilo údajného páchateľa.

Mal ním byť práve Woodard, ktorého sused potvrdil, že sa s obeťou mal krátko pred jej smrťou pohádať. To porote stačilo na to, aby mladíka obvinila a odsúdila na doživotie.

Dlhé roky strávil muž dokazovaním svojej neviny, o ktorej sa mu napokon podarilo presvedčiť až v roku 2007 na základe testov DNA. 30. apríla 2008 bol Woodard prepustený z väzenia.

Slobodu si však užil len krátke 4 roky. Vo veku 60 rokov neprávom odsúdený muž, ktorý život zasvätil dokazovaniu svojej neviny, zomrel.

Frank O´Connel- 27 rokov

Rovnako dlhý čas vo väzení strávil aj Frank O´Connell, ktorý sa mal podľa súdu v roku 1984 dopustiť vraždy. Otec rodiny nastúpil na výkon trestu a nasledujúce roky svojho života strávil ďaleko od svojej rodiny.

O jeho nevine sa mu podarilo súd presvedčiť až v roku 2012. Následne mu bolo priznané odškodné vo výške 15 miliónov dolárov. Najväčšou odmenou pre neho však bol návrat k rodine.

William Dillon- 26 rokov

Za vraždu prvého stupňa bol v roku 1981 na doživotie odsúdený aj William Dillon, ktorý mal údajne 17. augusta 1981 zabiť Jamesa Dvoraka. Hlavným dôkazom malo byť zakrvavené tričko, ktoré mal mať na sebe práve páchateľ.

Ďalšie roky vo väzení Dillon zasvätil dokazovaniu svojej neviny. V roku 1996 začal hľadať prístup k biologickým dôkazom. Až testovanie v roku 2007 prinieslo celkom iný záver.

Súd potvrdil, že tričko, ktoré sa na mieste činu našlo nemal Dillon nikdy na sebe a profil DNA sa zhoduje s úplne iným páchateľom.

Na základe týchto výsledkov bol William Dillon 18. novembra 2008 prepustený z väzenia a definitívne uznaný za nevinného.

Darryl Hunt- 24 rokov

Na justičnú chybu doplatil aj Darryl Hunt, ktorý bol v roku 1984 ako 19-ročný obvinený zo znásilnenia a vraždy novinárky. Súd ho napokon na základe údajne dôveryhodných dôkazov uznal vinným a vyriekol nad ním ten najprísnejší trest, trest smrti.

Až v roku 2004, keď začal súd brať do úvahy testy DNA, bol Hunt omilostený. Vďaka tomuto dôkazu bol nájdený skutočný páchateľ, ktorý sa k zločinu priznal.

Huntovi bolo v roku 2007 priznané odškodné viac ako 1,6 milióna dolárov, za pomoci ktorých založil projekt za slobodu a spravodlivosť, ktorý podporuje advokátov pracujúcich pre neprávom odsúdených.

James Richardson- 21 rokov

Väzenie na Floride sa na 21 rokov stalo domovom Jamesovi Richardsovi, ktorého súd uznal vinným za zabitie siedmich detí. Malo sa tak stať v októbri 1967, kedy James a jeho manželka na poli zberali ovocie pre svoje deti.

Tie však po jeho dojedení javili známky otravy. Vyšetrovanie ukázalo, že ryža a fazuľa boli postriekané nebezpečnými pesticídmi. Rodinný sused naviac vypovedal, že Richardson mal krátko predtým uzavrieť životné poistenie pre svoju rodinu.

Tieto dôkazy súdu stačili na to, aby bol James Richardson odsúdený na trest smrti a manželka Reese bola zbavená viny. Súd nebral do úvahy ani jeho slová o tom, ako svoje deti miloval a nikdy by nič podobné neurobil.

V roku 1972 bol jeho trest zmenený na trest doživotia s podmienečným prepustením v roku 1993. V roku 1988 sa k vražde detí priznala práve matka detí.

Následne bolo obnovené vyšetrovanie, na základe ktorého bol v roku 1989 Richardson prepustený a jeho prípad bol definitívne uznaný ako justičný omyl.

Sabein Burgess- 19 rokov

Takmer dve desaťročia strávil vo väzení Sabein Burgess, ktorý bol v roku 1995 odsúdený za vraždu svojej priateľky. Stalo sa tak na základe pochybných výpovedí, ktoré však súdu celkom stačili.

Celé roky vo väzení strávil Afroameričan dokazovaním svojej neviny. Spravodlivosti sa však dočkal až v roku 2014, kedy bol súdom oslobodený a následne mu bolo priznané odškodné vo výške 15 miliónov dolárov.

Tomasz Komenda- 18 rokov

Najznámejší prípad nespravodlivo odsúdeného človeka, ktorý sa odohral v blízkosti našich hraníc, je prípad Poliaka Tomasza Komendu. Ten bol v roku 2018 prepustený z väzenia po tom, čo v ňom strávil dlhých 18 rokov.

Súd ho uznal vinným za znásilnenie a vraždu 15-ročného dievčaťa. Aj napriek dôkazom, ktoré hovorili o tom, že Komenda sa na mieste činu v tú noc nenachádzal, mu súd uložil 25-ročný trest.

Až po tom, čo rodičia obete požiadali o opätovné prešetrenie prípadu sa ukázalo, že vrahom je celkom iný muž. 42-ročný Poliak tak strávil vo väzení takmer polovicu života, ktorú mu už nikto nikdy nevráti.

puma, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…