Domov Zdravie Nástrahy alternatívnych spôsobov stravovania (2. časť)

Nástrahy alternatívnych spôsobov stravovania (2. časť)

0
0

V predchádzajúcom čísle sme predstavili najobľúbenejšie spôsoby alternatívneho stravovania. Niektoré z nich toho s racionálnym a zdravým životným štýlom nemajú veľa spoločného. Existujú aj ďalšie, ktoré sa zdajú byť na prvý pohľad ideálne, no ani v tomto prípade to tak celkom nie je pravda.

Krvná skupina stravu neurčuje

Už vieme, že krvná skupina môže ovplyvniť povahu či náchylnosť k určitým ochoreniam. So stravovaním však typ krvnej skupiny nemá veľa spoločného.

Odborníci totiž zistili, že je nepresná a ide len o mýtus. Stravovanie podľa krvných skupín totiž predpokladá určité potraviny, ktoré sú pre danú krvnú skupinu najvhodnejšie, a ktoré by naopak jej nositelia konzumovať nemali.

Ľudia s krvnou skupinou A majú napríklad predpoklady stať sa vegetariánmi. Práve zelenina, ryby, obilniny, strukoviny či ovocie sú tými najvhodnejšími potravinami.

Vyhnúť by sa naopak mali mäsu či mliečnym produktom. Presne opačný princíp by pri stravovaní, podľa krvnej skupiny, mali dodržiavať nositelia krvnej skupiny B.

Vo všeobecnosti ide o vyrovnaných všežravcov, v jedálničku ktorých by sa malo nachádzať dostatočné množstvo mäsa, s výnimkou toho kuracieho. Nositelia najvzácnejšej krvnej skupiny AB sú akýmsi mixom predchádzajúcich.

Vyhnúť by sa mali červenému mäsu, fazuli, kukurici či raži. Uprednostňovať by naopak mali tofu, ryby, mliečne produkty a zeleninu. Nulkári sú zas predurčení mäsožravci, ktorí by sa žiadnych okolností nemali prejsť k vegetariánskej strave.

Táto teória je však stále ešte vo vývoji, preto o nej existuje množstvo pochybností a je tiež terčom kritiky. Odborníci totiž tvrdia, že stravovanie podľa krvných skupín, ani zďaleka nie je všeliekom.

Paleo diéta hlása návrat do minulosti

Paleolitická strava rovnako, ako predchádzajúce nepredstavuje diétu, ale skôr životný štýl, ktorý je založený na určitých zásadách. Jej cieľom teda nie je chudnúť a schudnúť, ale skôr stravovať sa tak, ako to robili naši dávni predkovia.

Je teda založená na princípe, že strava, ktorú konzumovali ľudia v dobe kamennej, teda v časoch, keď zdrojom obživy bol lov a zber, je najlepšou alternatívou aj pre súčasných ľudí.

Hlása teda návrat k prírode a uprednostňovanie prirodzených potravín ako mäsa, rýb, živočíšnych tukov, zeleniny a ovocia. Keďže v súčasnosti môže byť zložité stravovať sa týmto spôsobom, vyznávači paleo diéty majú presne zostavený plán, podľa ktorého sa stravujú.

Najväčšiu časť ich jedálnička tvoria tuky, ktoré predstavujú 50-60% ich celkového energetického príjmu. Za nimi nasledujú cukry, ktoré sú zastúpené v 20%.

Treťou zložkou sú bielkoviny, ktoré predstavujú 20-25% paleo stravy. Najdôležitejšou zásadou paleolitickej diéty je úplné vylúčenie všetkých priemyselne spracovaných potravín, polotovarov, obilnín, mliečnych výrobkov a tiež strukovín.

Typy paleo diéty

Podobne ako pri vegetariánstve, aj paleo diéta má viacero podôb. Pôvodná paleo diéta je totiž veľmi striktná, preto sa vytvorilo viacero odnoží, ktoré sa v niečom líšia.

Prvým typom je klasická paleo diéta, ktorá je založená na konzumácii zdravých tukov, mäsa, vajec, zeleniny a ovocia. Z jedálnička sú vylúčené strukoviny, obilniny, rastlinné tuky, zemiaky, ryža či mliečne výrobky.

Druhým podtypom paleo diéty je autoimunitná paleo diéta, ktorá je určená predovšetkým ľuďom trpiacim autoimunitnými ochoreniami. Je o niečo prísnejšia ako klasická, keďže z jedálnička vylučuje alergény, ako napríklad zemiaky, vajcia, paprika či orechy.

Už z názvu tretej laktózovej paleo diéty vyplýva, že obmedzenia sa týkajú mliečnych výrobkov, ktoré sú pri klasickej paleo diéte úplne zakázané. Tá laktózová povoľuje kvalitné mliečne výrobky z mlieka kráv, oviec či kôz.

Obmedzenia sa teda týkajú mliečnych výrobkov ako jogurtov, smotany či acidofilného mlieka. Štvrtým typom je sladká paleo diéta, ktorej vyznávači môžu konzumovať aj sladké dezerty, pri ktorých výrobe sú používané sladidlá, ako med či javorový sirup.

Posledným typom je škrobová paleo strava, ktorá vychádza z predpokladu, že v jedálničku by v rovnakej miere mali byť zastúpené živočíšne zložky a zložky rastlinné. Povolené sú teda potraviny, ako ryža či zemiaky.

Výhody a nevýhody paleo diéty

Tak ako každý z alternatívnych spôsobov stravovania, aj paleo diéta má svoje výhody, ale aj nevýhody. Jednou z výhod je, že počas dodržiavania paleo diéty sa jedálniček obmedzí na vysoko kvalitné potraviny.

Vďaka zníženému príjmu sacharidov sa tiež ustáli hladina cukru v krvi a zvýšenej konzumácii mäsa zas telo prijíma dostatočné množstvo bielkovín. Telo má k dispozícii tiež dostatočné množstvo ovocia a zeleniny.

Nevýhody paleo diéty zas spočívajú v tom, že strava úplne z jedálnička vyraďuje potraviny, ktoré telo potrebuje. V prvom rade ide o mliečne výrobky, ktoré sú zdrojom vápnika.

Jedným z rizík je tiež vznik srdcovocievnych ochorení, keďže prívrženci paleolitickej stravy dbajú na zvýšený až prehnaný príjem mäsa.

Atkinsonova diéta

Nízkosacharidový spôsob stravovania, alebo tiež Atkinsonova diéta, je tiež jedným z alternatívnych spôsobov stravovania, ktorý predstavuje životný štýl. To teda znamená, že nejde o žiadny chvíľkový rozmar, ktorý sa po splnení cieľa vytratí a upadne do zabudnutia.

Prívrženci Atkinsonovej diéty veria, že vďaka zvýšenému príjmu bielkovín a tukov, a naopak vyradeniu sacharidov, je možné schudnúť a udržať si zdravie vo forme.

Podľa tvorcov Atkinsonovej diéty je nutné vyhýbať sa úplne cukrom, rastlinným olejom či obilninám. Dopriať si naopak môžeme rôzne druhy mäsa, ryby a morské plody, vajcia, zeleninu s nízkym obsahom sacharidov, plnotučné mliečne výrobky, či orechy a semienka.

Najprísnejší režim je nutné dodržiavať v prvej fáze diéty, ktorá trvá dva týždne. Počas nich je nutné sacharidy úplne obmedziť na minimum. Po uplynutí dvoch týždňov je už možné príjem sacharidov postupne o niečo zvyšovať.

Vo všeobecnosti sa o Atkinsonovej diéte hovorí ako o účinnom spôsobe stravovania. V počiatkoch bola diéta odcudzovaná kvôli saturovanému tuku, no ten sa neskôr ukázal ako neškodný.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Nástrahy alternatívnych spôsobov stravovania 1. časť

puma, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…