Domov Ekonomika Návštevnosť Slovenska dosiahla v roku 2019 nový rekord

Návštevnosť Slovenska dosiahla v roku 2019 nový rekord

0
0

V roku 2019 si na Slovensko našlo cestu opäť viac turistov. Potvrdzujú to najnovšie štatistiky návštevnosti. Podľa nich na Slovensko zavítalo celkom 6 432 934 ľudí. Oproti roku 2018 ide o 15-percentný nárast. Aj tieto čísla potvrdzujú, že cestovný ruch na Slovensku zažíva svoje najlepšie časy. Narastá pritom počet domácich aj zahraničných turistov.

Na Slovensku sa v minulom roku ubytovalo 6,433 milióna návštevníkov, medziročne ich bolo viac o 14,9 %. Počet domácich hostí v ubytovacích zariadeniach dosiahol 3,958 milióna, v porovnaní s rokom 2018 vzrástol o 18,5 % a na celkovej návštevnosti to znamenalo podiel 61,5 %.

Ako vyplýva z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR (ŠÚ), zahraničných návštevníkov bolo 2,475 milióna (podiel 38,5 %), pričom ich počet sa zvýšil o 9,7 %.

Ubytovaní návštevníci strávili dokopy 17,7 milióna nocľahov, čo predstavuje medziročne nárast o 14,1 %. „Aj pri tomto ukazovateli dynamickejšie rástol počet prenocovaní domácich návštevníkov, ktorý medziročne vzrástol o 16,6 %,“ uviedli štatistici.

Priemerný počet prenocovaní zostal na minuloročnej úrovni, to znamená, že turisti sa na Slovensku zdržali v priemere 2,8 noci.

Návštevníkov môže byť aj viac

„Najnovšie štatistiky nám ukazujú, že sa nám darí nielen pokoriť 5-miliónovú hranicu hostí, dokonca sme ju už výrazne zvýšili o milión v porovnaní s minulým rokom.

Aj to je výsledok, že sa intenzívne venujeme propagácii našej krajiny a snažíme sa pravidelne navyšovať aj finančné prostriedky, aby sme turistom ponúkli lepšie služby a zároveň držali krok s konkurenciou,“ zhodnotil minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Predpokladá, že celkový počet návštevníkov môže byť vyšší zhruba o milión osôb, ktorí nie sú zahrnutí v štatistikách. „Prechádzajú naše hranice na jeden deň, spia u známych, ktorí nie sú v týchto číslach,“ povedal minister v rámci vyhodnotenia domáceho cestovného ruchu za rok 2019.

Rekreačné poukazy ale aj lepšie služby

Érsék si myslí, že vplyv na rast počtu návštevníkov, hlavne v regiónoch, mali rekreačné príspevky, resp. poukazy zavedené od začiatku minulého roka.

„A to hlavne v Tatrách, na termálnych kúpaliskách, videli sme, že cestovné poukážky pomohli. Horšie je to v Bratislave, lebo ľudia ťažšie využívajú cestovné poukážky.

Pomohlo to regiónom, nebolo to zlé riešenie, ktoré sme podporili, a má to určitý vplyv,“ poznamenal minister dopravy. Zlepšujúce sa služby a bezpečnosť majú podľa neho tiež podiel na vyššej návštevnosti.

V prípade hlavného mesta považuje minister za problém to, že turisti zo zahraničia sa v ňom len zastavia ale neprenocujú, a keď, tak sa zdržia krátko.

Treba ich podľa neho motivovať, napríklad, gastronómiou alebo inými zážitkami, aby v Bratislave prenocovali a zostali dlhšie.

Generálna riaditeľka rezortnej sekcie cestovného ruchu Lenka Šprochová si myslí, že za nárastom návštevnosti sú určite aj rekreačné príspevky ale nárast nie je spôsobený len nimi.

„Ľudia začali rekreačné preukazy využívať. Urobila sa revízia ubytovacích zariadení, kapacity sa zvýšili tou revíziou, čiže nie je to len poukazmi.

Štatistiku rekreačných poukazov nemáme, pretože to neeviduje Štatistický úrad.  Vieme sa to dozvedieť, až keď sa ukončia daňové priznania a to je až k septembru,“ uviedla Šprochová.

Najväčší nárast je z Ukrajiny

Slovensko ako turistickú destináciu tradične vyhľadávajú najmä turisti z okolitých krajín. Počet návštevníkov z Českej republiky stúpol o 10,8 %.

Poliakov bolo o 6,2 % viac ako minulý rok, počet nemeckých turistov vzrástol o 2,3 % a u Maďarov bol zaznamenaný výrazný nárast počtu návštevníkov o 11,2 %. Najzreteľnejší je vzostup počtu ukrajinských turistov, ich počet narástol o 33,4 %.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Vlhová nemá v slalome konkurenciu

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zaznamenala skvelý vstup do nového roka. V prestížnom slal…