Domov Slovensko HLAS-SD: Nesystémovou reformou vláda ohrozuje 1,5 mld. eur pre slovenských pacientov

HLAS-SD: Nesystémovou reformou vláda ohrozuje 1,5 mld. eur pre slovenských pacientov

0
0

Vláda v uplynulých dňoch schválila legislatívu reformy nemocníc. Zoznam nemocníc, v ktorých sa majú rušiť akútne lôžka, však odložila až po komunálnych a župných voľbách, ktoré budú koncom roka 2022.

„Koalícia vie, že by v regiónoch, v ktorých bude rušiť akútne nemocničné oddelenia, stratila svojich starostov, primátorov či županov,“ povedal podpredseda strany HLAS-SD a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši.

Ak sa vláda zaviazala zrušiť vyše 10 000 akútnych lôžok a pretransformovať ich na chronické, bude sa to dotýkať najmä okresných a regionálnych nemocníc.

„Táto vláda sa v Pláne obnovy zaviazala do konca tohto roka prijať nielen legislatívu, ale aj zoznam nemocníc, ktoré majú byť transformované. Aby sme neohrozili čerpanie 1,5 mld. z plánu obnovy, vláda ho bude musieť zmeniť,“ vysvetlil R. Raši.

Pacient nebude efektívne manažovaný

Vládou schválená reforma žiadnym spôsobom nereflektuje komplexný problém s dostupnosťou a sieťou ambulantnej starostlivosti. Podľa podpredsedníčky strany HLAS-SD Zuzany Dolinkovej je obsahom materiálu reformy len časť týkajúca sa všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dospelých a pre deti a dorast.

„Nie je tam žiadna zmienka o špecialistoch. Preto tento chaotický materiál nemôže priniesť a neprinesie benefity v ceste pacienta v systéme,“ vyhlásila. Pacient nebude teda efektívne manažovaný od všeobecnej ambulancie k špecialistovi a odtiaľ do nemocnice.

„A preto tvrdím, že čerpanie peňazí z Plánu obnovy je vzhľadom na míľniky, ktoré si nezmyselne a nesystémovo stanovila Hegerova vláda, je vážne ohrozené,“ uzavrela Dolinková a dodala, že táto vláda robí celú reformu úplne naopak.

xd, foto: TASR/Martin BaumannNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…