Domov Zaujímavosti Netradičné vianočné zvyky vo svete, o ktorých ste doteraz (možno) nepočuli

Netradičné vianočné zvyky vo svete, o ktorých ste doteraz (možno) nepočuli

0
0

Vianoce patria k tým najkrajším a najobľúbenejším sviatkom roka nielen u nás, ale aj v iných krajinách po celom svete. Vianočný stromček, koledy či vianočné koláče nesmú chýbať v žiadnom dome. My sme sa však rozhodli, že sa na tieto sviatky pozrieme z trochu iného uhla a vybrali sme niekoľko nezvyčajných vianočných zvykov, o ktorých veľa ľudí možno ani nepočulo.

#1

Zatiaľ, čo u nás hrá hlavnú úlohu vo vianočnom období Mikuláš, tak napríklad v Rakúsku či v Nemecku je to postava príšerného tvora, ktorého volajú Krampus.

Ide o mýtické zviera, ktoré pochádza z rakúsko-bavorského folklóru, je chlpaté, s kopytami a veľkými rohmi.

#2

V hlavnom meste Venezuely Caracas prichádzajú počas celého vianočného obodobia ľudia na bohoslužby na kolieskových korčuliach.

Ide o dlhoročnú tradíciu, pretože aj cesty v meste sú špeciálne uzavreté a ľuďom na korčuliach prispôsobené.

#3

Vedeli ste, že Vianoce nie sú v Japonsku štátnymi sviatkami? No ani to nezastaví veľký počet ľudí, aby si mohli vianočný čas užiť.

Hovorí sa, že Santa Claus alebo Santa Kurohsu, ako ho volajú v Japonsku, má oči vzadu na hlave, aby sledoval nezbedné deti.

#4

V Portugalsku majú rodiny na štedrovečernom stole pripravené miesta aj pre svojich zosnulých príbuzných. Tento zvyk sa nazýva „consoda“ a predpokladá sa, že priniesie rodine veľa šťastia.

#5

V Nórsku sa traduje, že Štedrý deň je aj dňom príchodu zlých duchov a čarodejníc. Aby sa tam pred nimi chránili, rodiny ukrývajú všetky svoje metly predtým než idú spať.

#6

Ukrajinské vianočné stromčeky sú tradične zdobené falošným pavúkom a pavučinou. Zvyk, ktorý vraj prinesie šťastie, pramení z dávneho príbehu o chudobnej žene, ktorá si nemohla dovoliť ozdobiť svoj vianočný stromček.

Počas vianočného rána sa však zobudila a zistila, že ho pavúk zakryl v žiarivej sieti.


#7

V Indii je kresťanmi približne 2,3 percenta populácie, ide asi o 25 miliónov ľudí. Na Štredrý deň nevynechajú polnočnú omšu, a poradili si aj s absenciou jedľových stromov či borovíc, namiesto ktorých zdobia napríklad banánovníky.

#8

Veľa domovov vo Fínsku je vybavených vlastnou saunou a počas Vianoc sa toto útulné miesto stáva posvätným priestorom spojeným s dávno mŕtvymi predkami.

Na Štedrý deň je totiž u obyvateľov Fínska zaužívané stráviť čo najdlhší čas v saune a uctiť si tak svojich predkov.

#9

Aj Taliansko má v rámci Vianoc tradíciu, ktorá nie je celkom bežná. V krajine patrí k najväčším udalostiam roka predvečer 5. januára.

Podľa tradície v tento deň stará žena menom Belfana navštevuje všetky talianske deti, aby im naplnila pančuchy sladkosťami a zanechala im darčeky, ak boli samozrejme poslušné.

#10

Vyprážané húsenice na Vianoce sa môžu zdať ako jedna z najpodivnejších vianočných tradícií na svete, ale v južnej Afrike patria k tým najslávnostnejším jedlám.

Hovorí sa, že kto zje aspoň jednu vianočnú húsenicu, tak bude mať v nasledujúcom roku dostatok šťastia.

#11

Vo Švédsku majú Vianoce spojené s kreslenou postavičkou káčera Donalda. Vianočný špeciál z roku 1958 s názvom „Kalle Anka och hans vänner önskar God Jul“ čo v preklade znamená „Káčer Donald Duck a jeho priatelia vám prajú veselé Vianoce“ sa vysiela každé Vianoce v televízii okolo 15:00 hodine.

Väčšina švédskych rodín si plánuje vianočný deň tak, aby tento kreslený špeciál nepremeškali.

#12

Ľudia vedia byť pri zdobení vianočných stromčekov veľmi kreatívni. To platí aj o Nemcoch, ktorí na svoj stromček zavesia ozdobu v tvare uhorky. Takúto ozdobu však na stromčeku poriadne ukryjú.

Dieťa, ktoré nájde uhorku na stromčeku ako prvé, si môže otvoriť svoje darčeky. U dospelých zas platí, že ten kto nájde uhorku ako prvý, bude mať nasledujúci rok veľa šťastia.

#13

„Jolabokaflod“ je krásnou tradíciou na Štedrý deň na Islande, ktorou by sa mohli inšpirovať aj iné krajiny. Islandské rodiny si každý rok na Štedrý deň dávajú nové knihy a zvyšok večera strávia spoločne ich čítaním.

Táto tradícia pochádza z druhej svetovej vojny, keď bol papier jednou z tých najvzácnejších vecí a kniha bola v tom čase naozaj hodnotným darom.

#14

Zabudnite na klasický vianočný stromček, na Novom Zélande je symbolom vianočných sviatkov Strom Pohutukawa s karmínovými kvetmi. To znamená, že obyvatelia strom nemusia dozdobovať, keďže už sám o sebe vyzerá naozaj nádherne.

#15

Vešiate si počas vianočného obdobia niekde v dome imelo? Táto sviatočná tradícia má korene v nórskej mytológii s impozantným imelom bohyne Frigg a sľubuje, že každý, kto pod rastlinou prejde, dostane bozk.

Radoslav Hoppej, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…