Domov Ekonomika Nezamestnanosť na Slovensku je rekordne nízka

Nezamestnanosť na Slovensku je rekordne nízka

0
0

Premiér Fico si neoprávnene prisvojuje zásluhy za nižšiu nezamestnanosť. Aj priemerný ekonóm dokáže odhaliť, že v tomto prípade Fico hrubo zavádza.

Na nezamestnanosť na Slovensku má totiž rozhodujúci vplyv to, ako sa darí najväčším európskym ekonomikám, najmä Nemecku, ktorí sú najväčšími odberateľmi nášho vývozu.

Ekonomika Slovenska zažíva svoje najlepšie obdobie v histórii. To, čo sa u nás deje s nezamestnanosťou, nemá v ére samostatného Slovenska obdobu. Minulý mesiac sa miera nezamestnanosti priblížila na dosah k šiestim percentám.

Od tejto, na naše pomery magickej hranice, ju už delí iba štrnásť desatín percenta. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. V októbri bolo bez práce spolu zhruba 200-tisíc ľudí.

Je to skoro o sedem tisíc menej ako v septembri. Oproti októbru minulého roka ubudlo z úradov práce až 85-tisíc ľudí, teda takmer tri celé percentuálne body.

„Obrovská“ iniciatíva

„Obrovská iniciatíva, ktorú sme spustili na poli boja proti nezamestnanosti, prináša svoje ovocie v podobe historicky rekordných výsledkov,“ uviedol premiér Robert Fico.

To, že premiérové tvrdenie nie je ani spolovice pravdivé, vie každý ekonóm. Paradoxné však je, že svoje slová nepriamo spochybňuje aj samotný Fico, ktorý často zvykne hovoriť to, čo mu aktuálne vyhovuje.

Napríklad v roku 2013, keď bola nezamestnanosť vysoká, tvrdil, že za to nemôže vláda, ale európska ekonomika, ktorej sa vtedy nedarilo. „Opozícia tvrdí, že za nezamestnanosť môžeme my. Dobre vie, že slovenská ekonomika stúpa a padá s európskou.

Ak 85 percent nášho HDP tvorí export a z neho 85 percent ide na trhy únie, tak je logické, že keď je Európska únia a eurozóna v recesii, nezamestnanosť sa v nej blíži k 12 percentám a naše odbytové trhy revidujú svoje prognózy HDP nadol, potom sa to musí odraziť na raste nezamestnanosti u nás,“ tvrdil vtedy premiér.

Premiérové polopravdy

U premiéra teda platí, keď sa ekonomike darí a nezamestnanosť klesá, je to jeho zásluha. Naopak, keď ekonomika padá a nezamestnanosť rastie, môžu za to problémy európskej alebo svetovej ekonomiky.

Pravdivé je tvrdenie, že keď nezamestnanosť klesá alebo rastie, je to v našich podmienkach prevažne spôsobené vývojom zahraničných ekonomík, keďže Slovensko je exportne orientovaná krajina. „Nezamestnanosť v poslednom období klesá najmä pod vplyvom cyklického oživenia ekonomiky.

Aktuálny ekonomický rast je relatívne náročný na pracovnú silu, keď na rozdiel od minulosti už neťaží z masívnych investícií do modernizácie ekonomiky, ktoré zvyšovali produktivitu práce a znižovali tak nároky na novú pracovnú silu,“ povedal ekonóm UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…