Domov Zahraničie Niekdajší kráľ Juan Carlos I. odišiel z krajiny

Niekdajší kráľ Juan Carlos I. odišiel z krajiny

0
0

Niekoľko týždňov po tom, ako ho začali spájať s vyšetrovaním údajnej korupcie, bývalý španielsky kráľ Juan Carlos I. odišiel z krajiny. To pochopiteľne vyvolalo mnohé dohady o dôvodoch takéhoto konania.

Údajne sa zdržiava v Dominikánskej republike

Už 82-ročný expanovník informoval o tomto kroku v liste synovi Filipovi VI., ktorému pred šiestimi rokmi odovzdal moc. V odkaze sa zaviazal byť k dispozícii prokurátorom v prípade, že ho budú potrebovať.

Podľa španielskych médií by sa mohol zdržiavať v Dominikánskej republike.

Mal prijať úplatky

Najvyšší súd v Španielsku v júni začal vyšetrovanie údajného prepojenia Juana Carlosa I. s projektom výstavby vysokorýchlostnej železnice v Saudskej Arábii.

Španielske spoločnosti získali zákazku na zhotovenie trate medzi medzi mestami Mekka a Medina v hodnote 6,7 miliardy eur, z čoho mal výrazným spôsobom profitovať aj Juan Carlos I.

Španielski protikorupční úradníci skúmajú taktiež bankové kontá vo švajčiarskych bankách, keďže majú podozrenie, že Juan Carlos si v nich ponechal nelegálne získané finančné prostriedky.

Už v roku 2008 mu údajne na účet prišlo 88 miliónov eur od zosnulého saudskoarabského kráľa Abdalláha, čo boli podľa prokurátorov pravdepodobne úplatky, uviedol dávnejšie švajčiarsky denník Tribune de Geneve.Od otca sa dištancoval

V marci zasa britský denník The Telegraph informoval, že Filipa VI. menovali za beneficienta zahraničného fondu, ktorý kontroluje švajčiarsky účet s údajným darom 65 miliónov eur zo Saudskej Arábie. Tie vraj dostal jeho otec, keď bol na tróne.

Filip VI. však poprel, že by o fonde vedel a od otca sa dištancoval. Neskôr mu dokonca odobral ročný dôchodok vo výške 194 tisíc eur.

Juan Carlos I. sa stal kráľom v roku 1975 a vládol až do jeho abdikácie v júni 2014. Ako pripomína web britskej spravodajskej televízie BBC, po smrti generála Franca v roku 1975 šikovným spôsobom priviedol Španielov od diktatúry k demokracii.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Objavte krásu Zakaukazských krajín

Gruzínsko, Arménsko a Azerbajdžan sú krajiny nachádzajúce sa východne od Turecka. Keďže le…