Domov Slovensko Nový český premiér navštívil Slovensko

Nový český premiér navštívil Slovensko

0
0

Presne podľa zaužívaných zvyklostí viedli prvé kroky nového českého premiéra za hranice svojej krajiny na Slovensko. Minulý utorok sa Petr Fiala v rámci prvej zahraničnej návštevy stretol v Bratislave s tromi najvyššími ústavnými činiteľmi Slovenska.

Ako prvý privítal na Slovensku Petra Fialu, ktorý sa stal novým českým premiérom po víťazstve v októbrových parlamentných voľbách, predseda slovenskej vlády Eduard Heger.

Obaja sa zhodli, že priateľské vzťahy medzi Slovenskou a Českou republikou je potrebné posilňovať a doterajšiu spoluprácu ešte viac rozvíjať.

Okrem blížiaceho sa predsedníctva Českej republiky v Rade EÚ, premiéri na stretnutí diskutovali aj o boji s pandémiou ochorenia COVID-19, o aktuálnej situácii na východnej hranici Európskej únie, o Zelenej dohode, ako aj o pláne obnovy krajín EÚ po pandémii nového koronavírusu.

Spoločne položili vence k Pamätníku Tomáša Garrigua Masaryka na Vajanského nábreží aj k Pamätníku Milana Rastislava Štefánika na nábreží Dunaja.

Budeme si rozumieť

Prezidentka Zuzana Čaputová zas uviedla, že v novej českej vláde má Slovensko partnera, s ktorým si bude rozumieť. S českým premiérom prezidentka hovorila nielen o vzájomných vzťahoch, ale aj o výzvach, ktoré v súčasnosti pred krajinami stoja.

Pripomenula, že od rozdelenia Československa tento rok uplynie 30 rokov. „Stále však dokážeme navzájom zdieľať svoje starosti a tešiť sa z úspechov našich krajín.

Popriala som Petrovi Fialovi a jeho vláde veľa úspechov a tiež úspešné predsedníctvo v Rade Európskej únie v druhom polroku tohto roka,“ dodala prezidentka.

Aj Kollár sa stretol s Fialom

Bilaterálne vzťahy Slovenska a Českej republiky, súčasná pandemická situácia či ekonomické problémy boli zas témami stretnutia predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára s predsedom vlády ČR Petra Fialu.

Na rokovaní sa zúčastnila aj poslankyňa Národnej rady SR Monika Kozelová, ktorá je zároveň predsedníčkou parlamentnej skupiny priateľstva s Českou republikou.

ms, TASR, foto: TASR/Pavel NeubauerNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…