Domov Zahraničie Nový ukrajinský premiér plánuje veľké reformy

Nový ukrajinský premiér plánuje veľké reformy

0
0

Minulý týždeň sa novým ukrajinským premiérom stal Oleksij Hončaruk, ktorý sa postavil na čelo prezidentovej strany Sluha ľudu, ktorá drvivo vyhrala predčasné voľby.

Po tom ako predčasné prezidentské voľby vyhrala strana ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Sluha ľudu, čakalo sa len na zostavenie novej vlády a zvolanie prvého zasadnutia.

Medzi prvými obsadenými postami na návrh prezidenta nebol iba nový premiér, ale aj post šéfa ukrajinskej spravodajskej služby, ktorým sa stal Ivan Bakanov.

Tento post sa považuje za kľúčový z hľadiska získania moci nad ukrajinskou vnútornou bezpečnosťou. Na návrh prezidenta bol tiež zvolený aj Dmytro Razumkov za predsedu parlamentu.

Prezident vyzval novú vládu aby pracovala na ukončení konfliktu na východe Ukrajiny a tiež aj prinavrátení Krymu Ukrajine.

Nové vedenie na Ukrajine

Poslanci novovytvoreného ukrajinského parlamentu podporili novú vládu a zloženie nových ministrov hneď v prvý plenárny deň rokovania.

Najskôr nový premiér Hončaruk predstavil svoj nový tím, ktorého vekový priemer je okolo 30 rokov.  Následne poslanci hlasovali za ukončenie predchádzajúcej vlády a potom schválili zloženie tohto nového kabinetu.

Voľby prebehli hladko, keďže strana Sluha ľudu disponuje 254 mandátmi zo 450-členného parlamentu. Nový premiér nakoniec získal až 290 poslaneckých hlasov.

Plány nového premiéra

Vo svojom príhovore Hončaruk sľúbil, tak ako v duchu predvolebných sľubov, že jeho nová vláda bude bojovať proti korupcii, tiež sa bude snažiť o hospodársku a ekonomickú reformu v duchu liberalizácie hospodárstva, znížením štátnej regulácie a tiež aj privatizáciou, čím by sa mala zvýšiť odolnosť Ukrajiny voči krízam a tým aj zlepšiť životnú úroveň jej obyvateľov.

Tiež má v pláne pripraviť daňovú reformu, aby sa zabránilo rozsiahlym daňovým únikom, vrátane pašovania tovarov na Ukrajinu.

Kto je Oleksij Valerijovič Hončaruk?

Novým ukrajinským premiérom sa stal mladý advokát, právnik, ktorý je často označovaný za workoholika. Po tom, ako vyštudoval právo a verejnú správu, založil svoju advokátsku kanceláriu už vo veku 24 rokov.

Celkovo je  považovaný za podporovateľa liberálnych hospodárskych reforiem. Vo veku 35 rokov sa stal najmladším ukrajinským premiérom, ktorý podporuje ukrajinského prezidenta, Volodymyra Zelenského.

Predtým, ako sa Zelenský dostal k moci, sa stal zástupcom vedúceho kancelárie prezidenta a niekoľko rokov riadil mimovládnu organizáciu, ktorá pracuje na zlepšení podnikateľského prostredia a hospodárskych odvetví na Ukrajine.

Spolupráca so zahraničím

Oleksij Hončaruk tiež povedal, že za dôležitú považuje aj spoluprácu s Medzinárodným menovým fondom, ktorý navštívi Kyjev v priebehu nasledujúcich niekoľkých týždňov, aby spoločne prediskutovali podmienky nového programu spolupráce a tiež jeho predĺženie o tri až štyri roky.

Dôležitou bude naďalej aj snaha o integráciu do európskych štruktúr, ktorá by mala priniesť nový ekonomický rast a zlepšiť životnú úroveň všetkých Ukrajincov.

Čo sa týka situácie na východe Ukrajiny, domnieva sa, že je dôležité nielen posilniť obranné schopnosti Ukrajiny. Podľa neho je nutné aj investovať do oblastí zasiahnutých vojnou, aby dokázali, že sú dostatočne silní pred nepriateľom.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…