Domov Slovensko Novým špeciálnym prokurátorom sa stane Daniel Lipšic

Novým špeciálnym prokurátorom sa stane Daniel Lipšic

0
0

Poslanci Národnej rady (NR) SR zvolili minulý piatok vo verejnej voľbe za špeciálneho prokurátora advokáta a exministra Daniela Lipšica. Zo 117 prítomných poslancov ho podporilo 79, proti bolo 12 a hlasovania sa zdržalo 26 poslancov.

Národná rada SR volila špeciálneho prokurátora po tom, ako sa obvinený Dušan K. vzdal tejto funkcie.

Špeciálneho prokurátora volí a odvoláva NR SR. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov a začína plynúť dňom zloženia sľubu, ktorý skladá do rúk predsedu NR SR. Tá istá osoba nemôže byť opakovane zvolená za špeciálneho prokurátora.

Stať sa šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) umožnila Lipšicovi zmena zákona, vďaka ktorej mohol do tejto funkcie kandidovať aj neprokurátor. Okrem Lipšica sa o post uchádzali prokurátori ÚŠP Peter Kysel, Ján Šanta a Vasiľ Špirko.

Človek na správnom mieste

Generálny prokurátor Maroš Žilinka privítal zvolenie nového špeciálneho prokurátora. „Gratulujem Danielovi Lipšicovi k zvoleniu a teším sa na vzájomnú spoluprácu,“ uviedol Žilinka. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) praje novému špeciálnemu prokurátorovi veľa trpezlivosti a odvahy pri výkone funkcie.

Keďže bol Lipšic v minulosti zakladateľom Špecializovaného trestného súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), Kolíkovej sa javí ako správny človek na správnom mieste. „Daniela Lipšica všetci poznáme, poznáme ho ako bojovníka za spravodlivosť osobitne vo veciach, ktoré súvisia s korupciou,“ dodala.

Hoci bola ministerka kritická k tomu, aby sa mohli uchádzať o pozíciu generálneho a špeciálneho prokurátora aj neprokurátori, voľbu Národnej rady SR rešpektuje.

Problémom je ne/závislosť

Podľa Hlasu-SD vládna koalícia voľbou Daniela Lipšica dokázala, že jej cieľom nie je nezávislosť, ale spolitizovanie Úradu špeciálnej prokuratúry. „Potvrdilo sa varovanie Hlasu, že celý zákon, ktorý sme nazvali Lex Lipšic, bol účelovo šitý na mieru jednému človeku,“ znie stanovisko Hlasu.

Strana je presvedčená, že na čele ÚŠP by mal stáť bezúhonný profesionálny prokurátor bez politických väzieb a bez konfliktov záujmov so svojou minulosťou.

„Daniel Lipšic je popretím všetkých týchto očakávaní, pretože ako politik bol priamo spätý so súčasnou vládnou garnitúrou, ako advokát obhajoval vrahov či daňových podvodníkov, voči ktorým má dnes konať, a ako človek nie je bezúhonný, ale podmienečne odsúdený za usmrtenie dôchodcu,“ zdôraznila strana.

O nezávislosti Lipšica pochybuje aj mimovládna organizácia Via Iuris. Podľa nej Lipšic vo svojom verejnom vypočutí nepresvedčil o svojej nezávislosti od politických predstaviteľov.

„Je otázne, ako vyrieši svoj konflikt záujmov v kauzách, v ktorých vystupuje ako advokát a ktoré zároveň rieši Úrad špeciálnej prokuratúry,“ uviedla hovorkyňa Via Iuris Katarína Žitniaková.

ano, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…