Domov Zaujímavosti Občianske združenie Kultúra a jeho aktivity

Občianske združenie Kultúra a jeho aktivity

0
0

Občianske združenie Kultúra má svoje začiatky činnosti už v roku 1997, kedy skupina nadšencov v Rajeckej doline založila toto združenie v Rajci a v tom čase bolo jediné svojho druhu v širokom okolí.

Prioritou bola práca s deťmi a mládežou, organizovanie letných táborov pre deti v Rajci, veľmi aktívne pôsobilo OZ Kultúra v oblasti európskej dobrovoľníckej služby, kedy hosťovalo dobrovoľníkov z rôznych krajín EÚ a Turecka a vyslalo do zahraničia niekoľko mladých ľudí.

Zaujímavý bol projekt Časová banka, kde sa vymieňal čas za jednotlivé služby navzájom medzi účastníkmi. Cieľom bolo zvýšiť povedomie o dobrovoľníctve a rozšíriť túto aktivitu medzi najmä mladých ľudí.

Od roku 2001 sa pôsobenie premiestnilo do Rajeckých Teplíc, kde striedavo združenie zamestnávalo dvoch až piatich ľudí a spolupracovalo so zahraničnými dobrovoľníkmi napr. z Francúzska, Nemecka, Grécka, Litvy, Turecka, Veľkej Británie, Turecka cez program Mládež.

Svoju centrálnu činnosť vykonávalo v komunitnom centre, v spolupráci s Mestom Rajecké Teplice. V dnešnej dobe je komunitné centrum mimo prevádzky a hľadajú sa finančné prostriedky na rekonštrukciu.

V súčasnosti sa činnosť zúžila na dobrovoľnícku bázu. Jednou z hlavných činností boli a sú krúžky, workshopy a remeselné dielne.

Modrotlač

V rámci projektu Remeslá – vzácne dedičstvo našich predkov sme organizovali workshop modrotlač. Týmto starým remeslom sa v súčasnosti zaoberajú dvaja mladí remeselníci, ktorí ho oživujú.

Jeden z nich, Peter Trnka (z relácie Remeslo má zlaté dno), zavítal aj do Rajeckých Teplíc a počas celého dňa sa venoval záujemcom, najskôr to boli deti v našom letnom tábore a poobede dospelí účastníci.

Každý si vyrobil svoj natlačený obrúsok. Lektor nám porozprával o histórii modrotlače na Slovensku, ukázal nám formy, ktoré zdedil po svojich predkoch, ale aj formy, ktoré si sám vyrába z hruškového dreva.

Potom si každý sám natláčal na svoj kus bavlny vybraný vzor, v závere sa látky farbili v indigu. Tešili sme sa zážitku a novej skúsenosti a odniesli sme si svoj výrobok. Akcia bola finančne podporená Mestom Rajecké Teplice a Žilinským samosprávnym krajom.

Paličkovanie

Paličkovanie je pomerne náročná ručná tvorivá technika, história paličkovanej čipky siaha  do ďalekej minulosti a na Slovensku sú známe niekoľké lokality so svojimi špecifickými vzormi.

V našich kurzoch paličkovanej čipky spolupracujeme so známou čipkárkou Katarínou Búranovou z klubu paličkovanej čipky Grácia pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline.

Niekoľko žien a dievčat sa v našich kurzoch postupne zoznámilo ako sa pracuje s paličkami a priadzou podľa vzorov na paličkovacom valci za pomoci množstva špendlíkov.

Pri tejto činnosti je potrebné vyzbrojiť sa veľkou trpezlivosťou a zručnosťou.

Keramika

Prácu na hrnčiarskom kruhu sme predstavovali v rámci činnosti ako jednu z prvých. Spolupracujeme s keramikárkou Annou Čičkovou, ktorej prácu aj  bližšie predstavíme.

Na hrnčiarskom kruhu sa deti aj dospelí učia točiť rôzne nádobky a misky zo špeciálnej hrnčiarskej hliny. Po vysušení produktu je možné ho vypáliť v špeciálnej hrnčiarskej peci, prípadne glazovať farebnými alebo transparentnými glazúrami a následne opäť vypáliť.

Je to veľmi dobrý relax v dnešnej uponáhľanej dobe, ale aj vzácne remeslo s úžitkovými produktami. Deti sa vždy tešia na našu keramickú dielňu či už v letnom tábore alebo pri inej aktivite.

Letné tábory

Organizujeme s malou prestávkou už 20 rokov, v roku 2021 počas leta sme pripravili program pre 25 detí a za spolupráce 8 dobrovoľníkov.

Deti si mali možnosť vyskúšať zdobenie medovníčkov, pletenie z papiera, prácu na hrnčiarskom kruhu, výrobu náramkov z korálok, prácu s papierovými rolkami a zdobenie dóz servítkovou technikou, výrobu zvieratiek z balónikov, origami, výrobu sviečok z medových plástov.

Veľkému úspechu sa tešila  tanečná dielňa pod vedením Janky Bohiníkovej, či iné športové aktivity  a streľbu zo vzduchovky pod vedením Šimona Debnára, Samuela Uhera a Jakuba Šrama.

Vďaka patrí vedúcemu  tábora Samuelovi Haasovi, dobrovoľníčkam Veronike Molnárovej a Margaréte Kráľovej.

Stratený budzogáň

Je názov náučného chodníka, ktorý vedie z Rajeckých Teplíc do Zbýňova cez les a lúky a je zároveň značený aj turistickou značkou.

Prevýšenie je do 500 m s dĺžkou približne 6,5 km,  tiež sa dá sem dostať z obce Súľov po výstupe na vrch Žibrid, ďalej pokračovať smerom na Rajecké Teplice a pri zostupe odbočiť k útvaru Budzogáň.

Skalný budzogáň je veľmi zaujímavý skalný útvar medzi obcou Zbýňov a Jasenové.  Skalný útvar s úzkou základňou a  širšou vrchnou časťou. Má tvar päste. Je tvorený starotreťohornými horninami charakteru zlepencov a brekcií.

V spodnej časti je materiál menej súdržný, s väčšími okruhliakmi a rozdrobený. Podľahol výberovej erózii vetra, vody. Vrchnú časť tvoria odolnejšie a kompaktnejšie vápence.

Na vrchnej časti skalného útvaru sa uchytila vegetácia v podobe machov, lišajníkov a tráv, ako aj niekoľko stromov, ktoré majú ale zakrpatený vzrast. Na hornej časti je v skale možné vidieť plytké priehlbiny – voštiny -, ktoré vznikli pôsobením vody na skalu.

V roku 2007 v rámci projektu Interreg SR-PL OZ Kultúra rekonštruovalo jednotlivé stanovištia náučného chodníka a boli osadené nové tabule. Je na nich zobrazený príbeh legendy a popis prírodných podmienok na trase.

Stratený budzogáň alebo aj Skalný budzogáň (cca 700 m n. m.) je prírodný výtvor v Súľovských vrchoch. Nachádza sa nad obcou Zbyňov, približne 12 km juhozápadne od Žiliny.

Stratený budzogáň (foto Ladislav Molnár)

Vznikol erozívnou činnosťou vody a dosahuje výšku 14 metrov. Podľa legendy tu rástol Hromodub, najväčší strom na svete. Jedného dňa, sa tak zapáčil jednému obrovi, ze si z neho začal vyrezávať obrovský budzogáň.

Zanietený prácou, si ani nevšimol, ako sa miazgou z Hromodubu k zemi prilepil a od zlosti budzogáň zapichol do zeme a prial si nech skamenie. A tak tu stojí dodnes – skamenelý Stratený Budzogáň.

Nedávno boli osadené aj hnedé smerové tabule pre motoristov na ceste Žilina -Rajec k tejto prírodnej atrakcii v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu. Pozývame vás na výlet k budzogáňu v každom ročnom období.

Katarína Kráľová, štatutár OZ Kultúra, Rajecké Teplice



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…