Domov Zahraničie Obnovená kríza v Kašmíre má prvé obete

Obnovená kríza v Kašmíre má prvé obete

0
0

Uplynulý týždeň si napätie vyvolané zmenami v indickej ústave ohľadne autonómie Kašmíru vyžiadalo niekoľko stretov medzi Indiou a Pakistanom a prinieslo aj prvé straty na životoch.

Spor medzi Indiou a Pakistanom o územie Kašmíru neprestáva ani po rokoch. Práve nedávne rozhodnutie Indie o zrušení článku 370 indickej ústavy, vyvolalo opätovné napätie a dokonca aj prvé prestrelky medzi Indiou a Pakistanom, ktoré si vyžiadalo najmenej 10 obetí na životoch.

Kašmír

Kašmír je z dnešného pohľadu časť najsevernejšieho indického štátu Džammú a Kašmír. Oblasť Džammú a Kašmír je sporná už od rozdelenia indického subkontinentu v roku 1947.

Historický nárok si na územie nárokujú Čína, India aj Pakistan. Podľa dohody o prímerí z roku 1972, ktorú monitoruje aj OSN, rozdeľuje Kašmír na dve oblasti: jednu spravovanú Indiou a jednu Pakistanom.

Napriek tomu malú časť s názvom Aksai Čin spravuje, napriek indickému nároku, stále Čína.

V modernej histórii sa odohrali už viaceré väčšie konflikty o toto územie medzi Indiou a Pakistanom, napätie ustalo prímerím z roku 2003, dovtedy sprevádzané pravidelnými paľbami medzi oboma krajinami.

Čo sa vlastne deje v Kašmíre?

Ľudia v Kašmíre sa hnevajú na indickú vládu za to, že India zrušila osobitný štatút časti Kašmíru, nad ktorým vládne.

Jedná sa o článok 370 indickej ústavy, ktorý umožňoval parlamentu Džammú a Kašmíru udeľovať stálym obyvateľom osobitné práva a privilégiá.

Zrušením tak indická vláda pripravila možnosť plnej integrácie a, tiež ako tvrdí, aj priestor pre ďalší rozvoj. Práve zrušenie tohto článku vyvolalo nepokoje v Pakistane, kde protestujú ľudia proti tomuto rozhodnutiu.

Vypli internet

Vláda Indie dokonca využila možnosť a tesne pred tým ako zrušili článok ústavy bolo prerušené telefónne a internetové spojenie so svetom, ako aj zakázali verejné zhromaždenia a posilnili bezpečnostné zbory, ktoré hliadkovali vo vybraných mestách, a v niektorých častiach regiónu dokonca nariadili zákaz vychádzania.

Týmto krokom paralyzovali celý región a zamedzili možným protestom zo strany ľudí, proti tomuto rozhodnutiu. Indická vláda prisľúbila od soboty postupné sfunkčnenie komunikačných sietí v regióne.

Reakcia OSN je zatiaľ vlažná

OSN, ktorá dohliada nad prímerím v celom regióne, sa nateraz zachovala veľmi alibisticky. Síce bolo uskutočnené stretnutie za zatvorenými dverami, no bez vyhlásenia.

India trvá na tom, že záležitosti týkajúce sa článku 370 indickej ústavy a osobitné postavenie spoločnosti indického štátu Džammú a Kašmír sú vnútornou záležitosťou Indie.

Samotná diskusia na pôde OSN bude zložitá, pretože za ostatné roky aj India aj Pakistan pokračovali v procese asimilácie na zverenom území a tiež už aj predtým sľúbili spory riešiť najmä bilaterálne.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…