Domov Slovensko Obžaloba v prípade vraždy Kuciaka nebola presvedčivá

Obžaloba v prípade vraždy Kuciaka nebola presvedčivá

0
0

Hlavným dôvodom vydania oslobodzujúceho rozsudku pre Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bola nepresvedčivá obžaloba. V písomnom rozsudku, ktorý zverejnil portál Aktuality.sk, to uviedli sudcovia senátu, ktorí v súdnom procese rozhodovali.

Podľa senátu bola obžaloba postavená na sérii nepriamych dôkazov, čo v podobných prípadoch nie je neobvyklé.

Nepriame dôkazy by však podľa senátu mali tvoriť súhrnne logickú, ničím nenarušenú a uzavretú sústavu, z ktorej je možné vyvodiť len jediný jeden záver a ktorá zároveň vylúči možnosť, že sa celý prípad mohol stať aj inak.

„Platí tiež, že akýkoľvek vysoký stupeň podozrenia sám o sebe nemôže vytvoriť podklad pre odsudzujúci výrok,” uviedli sudcovia v rozsudku.

Kľúčovým svedkom obžaloby bol už odsúdený sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó. Ten od začiatku vypovedal proti Kočnerovi. Podľa súdu však získal všetky informácie iba sprostredkovane, od obžalovanej Aleny Zsuzsovej.

„Súd však nenachádza ďalší spoľahlivý a nevyvrátiteľný dôkaz majúci významnú váhu, ktorým by tvrdenia tohto svedka vo vzťahu k obžalovanému Marianovi K., získané z počutia od inej osoby, konfrontoval, a tak overil ich pravdivosť,” zdôvodnil senát.

Niektoré iné nepriame dôkazy navyše vyvracali Andruskóovu výpoveď. Senát v rozsudku pripomína, že sledoval nielen Andruskóa a jeho výpoveď, ale aj to, ako sa správal v pojednávacej miestnosti vo vzťahu k obžalovanej dvojici.

Súd rozsudok zdôvodnil aj chýbajúcim dôkazom o predaní peňazí, ktoré mal obvinený Marian Kočner deň po vražde odovzdať obvinenej Alene Zsuzsovej.

Podľa portálu Aktuality.sk Kočner na súdnych pojednávaniach do detailov vysvetľoval takmer všetky relevantné správy z aplikácie Threema, ktoré by mohli súvisieť s prípadom vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Správu, v ktorej mu bývalý novinár a pracovník Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Tóth poskytol adresu zavraždeného, však pre súdom poprel.

Vražda Kuciaka a jeho snúbenice

Vo februári 2018 otriasla Slovenskom informácia, že investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili v ich vlastnom dome vo Veľkej Mači.

Hneď na začiatku vyšetrovania polícia potvrdila, že vražda s vysokou pravdepodobnosťou súvisí s prácou novinára. Už v septembri polícia zadržala osoby podozrivé z plánovania a vykonania vraždy, pričom im neskôr bolo vznesené aj obvinenie.

Jednalo sa o Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Zoltána Andruskóa a Alenu Zsuzsovú. Neskôr k nim pribudol aj kontroverzný podnikateľ Marian Kočner.

Zoltán Andruskó, Miroslav Marček i Tomáš Szabó boli za svoju účasť na vražde usvedčení a odsúdení. Marian Kočner a Alena Zsuzsová vyviazli bez trestu. Obaja však ostávajú za mrežami za iné skutky, z ktorých sú obvinení.

ano, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin14
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ramos v rekordnom zápase zahodil dve penalty

Dvadsaťpäťkrát bol z bieleho bodu v reprezentačnom drese neomylný a potom prišli dve zahod…