Domov Slovensko Odkaz, na ktorý by sme nemali zabudnúť

Odkaz, na ktorý by sme nemali zabudnúť

0
0

Pre niektorých to bol len voľný piatok, no pre iných dôležitý deň, ktorý si pripomíname, aby sme nikdy nezabudli na to, že sloboda, ktorú dnes nevieme celkom doceniť, nie je samozrejmosťou. 17. november je od roku 2001 na Slovensku štátny sviatok, Deň boja za slobodu a demokraciu.

Prezident Kiska mal v piatočnom programe stretnutie s nemeckým prezidentom Frankom­‑Walterom Steinmeierom, ktorý ako prezident navštívil Slovensko po prvý raz.

Zdieľame rovnaké hodnoty

„Dnes, po 28 rokoch, sme svedkami niečoho, čo by nám možno vtedy ani nenapadlo. Že tu budeme stáť ako partneri, ako krajiny, ktoré sú spolu v jednom úžasnom projekte Európskej únie, ako partneri v rámci schengenu, kde neexistujú hranice, ako partneri, ktorí majú rovnakú menu, ako partneri, ktorí zdieľajú rovnaké hodnoty demokracie a slobody,“ povedal prezident Kiska.

Obaja prezidenti vzdali úctu obetiam komunizmu pri Pamätníku popraveným a umučeným politickým väzňom komunizmu na cintoríne v bratislavskej Vrakuni.

Vďaka patrí tým, čo sa nebáli vzoprieť

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko a minister obrany Peter Gajdoš si uctili tých, ktorí padli v boji za demokraciu a slobodu, najskôr na vrakuňskom cintoríne a neskôr aj pri pamätníku Brána slobody na Devíne, ktorý pripomína niekoľko stoviek ľudí, ktorí zahynuli pri snahe o útek za Železnú oponu v rokoch 1945 – 1989.

„Zmeny z konca roka 1989 priniesli nielen všeobecnú demokratizáciu pomerov, ale otvorili aj priestor na rozvoj národnej suverenity Slovákov,“ uviedol pri tejto príležitosti Andrej Danko.

Minister Gajdoš upozornil, že demokracia je hodnota, ktorú by sme si mali vážiť a ktorú treba chrániť. „Nie je to tak dávno, keď sloboda a demokracia boli potláčané a ľudia boli za svoje kritické názory prenasledovaní a trestaní.

Naše poďakovanie v tento deň by malo patriť všetkým, ktorí sa nebáli vzoprieť sa režimu a odhodlane bojovali za demokraciu,“ doplnil Gajdoš.

Mladí majú možnosti dovtedy nemysliteľné

Predseda vlády Robert Fico si pri tejto príležitosti pozval na Úrad vlády vysokoškolákov, aby s nimi diskutoval pri obede o rôznych spoločenských témach.

„Udalosti z roku 1989 dali mladej generácii možnosť užívať si výdobytky v oblasti ľudských práv, slobody pohybu či možnosti štúdia v zahraničí, ktoré boli dovtedy nemysliteľné. Mladá generácia tieto možnosti dnes má a môže ich pevne uchopiť do svojich rúk,“ uviedol predseda vlády.

Výzva študentov

Študenti z občianskych iniciatív SOMZA, Pamätaj, Nie v našom meste, SKonferencia, konferencia zahraničných študentov a Protikorupčný pochod vyzvali všetkých mladých ľudí, ktorým záleží na Slovensku a jeho budúcnosti, aby sa nebáli byť aktívnou súčasťou občianskej verejnosti.

„Vládnu nám politici, z ktorých viacerí si november ’89 nevšimli. Niektorí sa k tomu otvorene priznali, iní o tom svedčia svojimi skutkami, ktoré idú priamo proti demokratickému a slobodnému zriadeniu, ktoré pre nás naši rodičia pred 28 rokmi vybojovali,“ píše sa v študentskej výzve, ktorou sa študenti prihlásili k odkazu rodičov a starých rodičov, ktorí stáli v novembri 1989 na námestiach.

Na záver dodali, že nositeľom hodnôt novembra ’89 musí byť každý jeden z nás, pričom nastal čas dokončiť túto revolúciu pokojným, ale odvážnym riešením problémov.

17. november 1989

Udalosti, ktoré začali 17. novembra 1989 smerovali k pádu komunistického režimu v ČSSR. Práve v tento deň zorganizovali pražskí študenti spomienkovú slávnosť k 50. výročiu krvavého zásahu proti smútočnému sprievodu na počesť vojenskými a policajnými zložkami zabitého študenta Jana Opletala.

Proti študentom brutálne zakročila polícia, čo vyvolalo ďalšie protesty verejnosti. K študentským štrajkom sa postupne pripojila celá verejnosť. Státisícové manifestácie viedli k oslabeniu Komunistickej strany.

29. novembra Federálne zhromaždenie ČSSR zrušilo článok, ktorým bola v Ústave definovaná vedúca úloha Komunistickej strany v spoločnosti. 10. decembra vymenoval Gustáv Husák takzvanú „vládu národného porozumenie“, v ktorej mali väčšinové zastúpenie nekomunistickí ministri.

ano, foto: SITA, facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…