Domov Slovensko Odpad z celoplošného testovania preverí polícia

Odpad z celoplošného testovania preverí polícia

0
0

Po celoplošnom testovaní na koronavírus zostalo viac ako 300 ton nebezpečného biologického odpadu. Ten armáda uskladnila pri hangároch pri Liptovskom Mikuláši podľa podpredsedu strany HLAS-SD Richarda Rašiho v rozpore s platnými predpismi.

„Vyhláška ministerstva zdravotníctva číslo 553/2007 Z. z. jasne hovorí, že biologicky kontaminovaný odpad sa skladuje vo vyhradenom priestore najviac sedem dní, v priestore vybavenom chladiacim zariadením najviac 14 dní, o tom sa vedie písomná evidencia.

A keďže od celoplošného testovania ubehol viac ako mesiac, je zrejmé, že ministerstvo obrany porušuje platnú legislatívu,“ vyhlásil R. Raši.

Páchateľovi hrozí až osem rokov väzenia

Preto poslanec podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Porušenie zákona totiž potvrdil aj minister životného prostredia Ján Budaj, ktorý povedal, že „ten odpad deponovali pred definitívnou likvidáciou, je postup v kritickej a mimoriadnej situácii, ktorý možno nejde úplne podľa litery zákona, lenže ten myslí na mierové časy, v ktorých sa nenahromadí odpad tohto druhu v takom krátkom čase a takom množstve.“

Ak polícia zistí, kto nariadil tento mimoriadne nebezpečný biologicky kontaminovaný odpad uskladniť, hrozí mu až osem rokov väzenia. „Ja rozumiem aj tomu, že pán minister Naď je nekompetentný, ale vie si spočítať dve a dve a keď mu tečie do topánok, neostáva mu nič iné, len klamať.

Ale pán minister, tak ako nezapriete nos medzi očami, tak nezapriete ani to, že súpravy testov, použité rukavice, vreckovky so sopľami, paličky so sekrétmi, ktoré boli použité pri odberoch potencionálne vysokoinfekčného materiálu zdravotníkmi, ktorí zmluvne pracovali pre vojenskú nemocnicu v Ružomberku, sú biologicky kontaminovaným odpadom.

Veď pri štyroch kolách celoplošného testovania antigénové testy učili pozitivitu pri viac ako 55 000 osobách na koronavírus. A to netušíme, koľkí z testovaných mali iné infekčné choroby, žltačku, HIV a či ďalšie. A čo sú takéto odpady ak nie biologicky kontaminovaný odpad?,“ spýtal sa Raši ministra Naďa.

Z atómovej bomby biologická bomba

Rezort obrany tvrdí, že nechce s týmto odpadom nakladať unáhlene, ale pravda je taká, že rezortu pred testovaním ani nenapadlo, že sa vyprodukuje nejaký odpad, ktorý je kontaminovaný a ktorý bude treba zlikvidovať v súlade so zákonom a vyhláškou ministerstva zdravotníctva.

Takýto odpad treba zlikvidovať čo najskôr, vyhlásil Raši a zdôraznil, že na Slovensku je iba niekoľko spaľovní, ktoré môžu likvidovať takýto odpad. A keďže majú zmluvy s nemocnicami a inými zdravotníckymi zariadeniami, ich kapacity sú takmer úplne vyťažené.

A bude zaujímavé aj sledovať, za akú cenu bude ministerstvo obrany odpad likvidovať, uzavrel Raši, podľa ktorého sa z Matovičovej atómovej bomby proti koronavírusu stala nebezpečná biologická časovaná bomba, ktorá leží niekde v hangári a rezort obrany nevie, čo s ňou.

xd, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…