Domov Zahraničie Odvážny prístup Grécka k očkovaniu by mohol byť inšpiráciou aj pre Slovensko

Odvážny prístup Grécka k očkovaniu by mohol byť inšpiráciou aj pre Slovensko

0
0

Rozvoj spolupráce a vzájomného priateľstva medzi Slovenskom a Gréckom potvrdili tento rok viaceré oficiálne návštevy na vysokej úrovni, vrátane cesty predsedu vlády SR Eduarda Hegera do Atén v septembri 2021, ale tiež pomoc slovenských hasičov v boji s lesnými požiarmi v Grécku či následná spolupráca pri zalesňovaní poškodených oblastí, ako aj ďalšie konkrétne projekty.

Grécko patrí medzi najdôležitejších partnerov Slovenska v regióne Stredozemného mora a naše krajiny spája aj členstvo v Európskej únii (EÚ) či Severoatlantickej aliancii (NATO).

Pandémia COVID-19 ako priorita

„O to viac ma teší otvorenie novej etapy systematickejšej spolupráce, ktorá nám prinesie hmatateľné výhody v oblastiach spoločného záujmu.

Medzi tie patrí klimatická politika, transformácia uhoľných regiónov, diverzifikácia energetických zdrojov, cestovný ruch a v súčasnosti najmä boj s pandémiou ochorenia COVID-19 ako priorita číslo jeden,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus po stretnutí so svojím gréckym partnerom, alternujúcim ministrom zahraničných vecí pre európske záležitosti Helénskej republiky Miltiadisom Varvitsiotisom.

Diskutovali o viacerých aktuálnych európskych témach, ktoré budú predmetom decembrového zasadnutia Európskej rady, vrátane procesu rozširovania EÚ, migrácie či situácie vo východnom Stredomorí.

Skúsenosti s povinným očkovaním

Grécky minister počas decembrovej návštevy Bratislavy informoval o mimoriadne pozitívnom obraze Slovenska v Grécku v nadväznosti na nedávnu pomoc s hasením rozsiahlych lesných požiarov.

Partneri sa však zamerali aj na výmenu skúseností z doterajšieho boja s pandémiou COVID-19, a to s dôrazom na kľúčové opatrenia či stratégiu na zvýšenie zaočkovanosti.

„Grécko patrí v rámci EÚ medzi priekopníkov v presadzovaní povinného očkovania a bolo jednou z prvých krajín, ktoré začali presadzovať aj povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľstva (napríklad občanov starších ako 60 rokov či zdravotníkov), o ktorom sa aktuálne vedie diskusia aj na Slovensku.

Špeciálne som sa preto zaujímal o tieto skúsenosti Grécka z politického, ale aj praktického hľadiska,“ priblížil štátny tajomník Martin Klus.

Vláda v Aténach je taktiež podporovateľom myšlienky, aby sa pri stanovení dĺžky platnosti digitálnych COVID preukazov EÚ zohľadňovalo preočkovanie posilňovacou dávkou vakcíny.

Slovensko a Grécko majú podľa Martina Klusa za sebou výnimočne produktívny rok v bilaterálnych vzťahoch.

md, foto: archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…