Domov Slovensko Opäť prijímame opatrenia proti koronavírusu

Opäť prijímame opatrenia proti koronavírusu

0
0

Vzhľadom na narastajúci počet pozitívne testovaných na nový koronavírus, navrhuje konzílium odborníkov opätovné zavedenie viacerých opatrení na zabránenie šírenia nákazy. S blížiacim sa septembrom sa vynárajú najmä otázky, ako sa deti vrátia do školských lavíc.

Rizikové krajiny nebudú prehodnocovať

Konzílium odborníkov minulý týždeň rozhodlo, že zoznam rizikových krajín nebude prehodnocovať až do 1. septembra. Prehodnocovať sa však budú takzvané rizikové regióny, kde by mali Slováci zvýšiť ostražitosť.

Odborníci zároveň odporúčajú, aby cestu do zahraničia dobre zvážili najmä rodičia s deťmi, ktoré už o dva týždne nastúpia opäť do školy.

„Konzílium sa rozhodlo odporučiť, aby každý občan krajiny a najmä tí, ktorí majú maloleté deti, študentov, zvážili nevyhnutnosť cestovania do zahraničia.

Pokiaľ sa rozhodnú cestovať, rozhodli sme sa im nekomplikovať život a nebudeme do 1. septembra prehodnocovať menej rizikové krajiny,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Do školy s prehlásením a maskami

Odborníci považujú obdobie od začiatku septembra za veľmi rizikové.

Keďže sa deti vrátia z prázdnin konzílium rozhodlo, že rodičia budú musieť pri nástupe detí do škôl od 2. septembra odovzdať čestné prehlásenie o tom, či ich dieťa bolo od 17. augusta mimo Slovenska.



Zároveň majú v dotazníku uviesť, či sa dieťa od uvedeného dátumu do začiatku školského roka zúčastnilo na nejakom hromadnom podujatí.

„Okrem toho v dotazníku rodič podpíše prehlásenie o dezinfekčnosti, že dieťaťu nebola regionálnym úradom nariadená karanténa ani karanténne opatrenia, že neprejavuje príznaky infekčného ochorenia,“ priblížila hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre epidemiológiu Elena Prekopová.

„Ak rodič uvedie, že boli s dieťaťom mimo Slovenskej republiky, alebo že dieťa sa zúčastnilo hromadného podujatia, tak bude jeho povinnosťou sledovať zdravotný stav dieťaťa, jeho rodiny aj všetkých jeho blízkych v rodine, ktorí s ním žijú v jednej domácnosti, alebo prichádzajú s ním do veľmi úzkeho kontaktu,“ pokračovala odborníčka.


Pandemická komisia vlády

Ak sa podľa nej u niekoho z týchto osôb vyskytne najbližších štrnásť dní príznak respiračného ochorenia, takisto bude presne uvedené, čo sú tieto príznaky, tak bude mať povinnosť kontaktovať svojho lekára – všeobecnej starostlivosti pre dospelých, respektíve pre deti a dorast.

„Dieťa ostane mimo kolektív a všetko sa bude ďalej riadiť podľa odporúčania týchto lekárov. Dieťa sa potom vráti do školy na základe odporúčania lekára,“ uviedla Prekopová s tým, že oproti pôvodnému návrhu vynechali 14-dňovú povinnú karanténu.

Zrušia opatrenia po 2 týždňoch?

Okrem toho bude nosenie rúšok povinné aj v triedach, ale len na druhom stupni základných škôl a na stredných školách. Nebudú povinné na prvom stupni základných škôl, v materských školách ani škôlkach.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Pobabraná akcia

„Pre nich budú povinné iba mimo triedy, čiže v interiéri, aby to bolo v súlade s nariadením hlavného hygienika,“ dodala Prekopová.

„Verím, že po dvoch týždňoch sa bude môcť toto opatrenie zrušiť a školský rok bude prebiehať tak, ako sme si to predstavovali v optimálnom variante,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Ďalšie opatrenia

Z dôvodu socializácie veľkého množstva obyvateľov Slovenska začiatkom školského roka a v snahe tlmiť rozvoj druhej vlny pandémie konzílium neodporúča organizovať hromadné podujatia od 1. septembra do 1. októbra.

„Bude zákaz hromadných podujatí nad tisíc ľudí, vrátane športových podujatí. Je to na základe skúseností z iných krajín, kde sa epidémia ochorenia COVID-19 rozvinula práve po organizácii veľkých športových podujatí, kde sa nakazilo veľké množstvo ľudí,“ dodal Krajčí.

Ako minister informoval zakázané budú tiež interiérové hromadné podujatia nad päťsto ľudí, pri podujatiach do päťsto ľudí budú povinné rúška, ako doteraz.

„Takisto uplatníme zákaz všetkých interiérových hromadných podujatí po 23. hodine, s výnimkou svadieb. Nočný život je častokrát spojený aj s konzumáciou alkoholu, sú tam veľmi úzke kontakty a súčasné epidemiologické skúsenosti aj zo Slovenska hovoria, že veľa ľudí sa nakazí na takýchto podujatiach,“ upozornil Krajčí.

Kapacita kúpalísk a akvaparkov bude znížená o 50 percent, aby na nich nebola nadmerná koncentrácia ľudí.

ano, SITA: foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…