Domov Ekonomika Opatrenia proti zdražovaniu? Podľa premiéra sme pred susedmi

Opatrenia proti zdražovaniu? Podľa premiéra sme pred susedmi

0
0

Okolité štáty pri opatreniach kompenzujúcich občanom vyššie ceny energií a potravín len dobiehajú to, čo Slovensko už v tomto smere urobilo. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).

Prelom rokov priniesol rapídne zdražovanie potravín a energií. Zatiaľ, čo okolité štáty s cieľom pomôcť obyvateľom zvládnuť tento negatívny jav prijímajú opatrenia, napríklad zavádzajú nižšiu DPH, vládna koalícia na Slovensku sa na konkrétnych opatreniach ešte nedohodla.

Ľuďom sme už dali

Premiér Heger však poukázal na to, že jeho vláda investovala v predchádzajúcich mesiacoch na účely minimalizovania dopadov zdražovania stovky miliónov eur.

„Oni to v predchádzajúcom období neurobili, my áno a urobili sme to kvalitne,“ zdôraznil premiér pri porovnaní intervencií Slovenska a iných štátov.

Pri opatreniach kompenzujúcich zdražovanie spomenul napríklad investície do regulácie cien energií v predchádzajúcich dvoch rokoch, zaradil k nim aj trinásty dôchodok či príspevok za očkovanie pre seniorov.

„Aj tieto prostriedky môžu použiť na to, aby zvládli zvýšenie cien,“ upozornil. Rovnako pripomenul aj 350-eurovú jednorazovú odmenu pre pracovníkov v štátnej a verejnej správe.

Poukázal i na indície naznačujúce rast platov. Avizoval zároveň, že na najbližšie rokovanie vlády pripravuje kabinet opatrenie, ktoré má zvýšené ceny energií kompenzovať subjektom štátnej a verejnej správy. Detaily prezradiť nechcel. „Predstavíme ich na vláde,“ uistil.

Kritika od opozície

Podľa Petra Pellegriniho by sa mal ísť predseda vlády pozrieť do najbližšej predajne potravín, aby zistil ako „kvalitne“ sa Slovensko pripravilo na vlnu zdražovania.

„Premiér potvrdil, že vláda nevie a nechce riešiť drastické zdražovanie, ktoré trápi čoraz viac ľudí na Slovensku. Občania sa nedozvedeli jediné konkrétne opatrenie, ktorým chce vláda pomôcť svojim občanom,“ upozornil predseda mimoparlamentného Hlasu-SD.

Opozičný líder zopakoval, že jediným riešením súčasnej situácie, v ktorej vláda namiesto riešenia problémov a zjednocovania spoločnosti prehlbuje polarizáciu, sú predčasné voľby.

Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico vo videu na sociálnej sieti takisto skonštatoval, že Hegerova vláda nijakým spôsobom nezareagovala na zdražovanie, ktoré trápi nielen ľudí, ale v prípade energií napríklad aj mestá a obce. Hegerovi odporučil, aby miesto podobných vyhlásení radšej mlčal.

ms, TASR, foto: TASR/Pavel NeubauerNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…