Domov Zahraničie Otrávili Navaľného? Kremeľ obvinenia odmieta

Otrávili Navaľného? Kremeľ obvinenia odmieta

0
0

Ruský opozičný líder Alexej Navaľný je od štvrtka minulého týždňa v kóme po tom, čo mu na palube lietadla z Tomska do Moskvy prišlo zle. Jeho najbližší pracovníci i lekári z berlínskej nemocnice, kde je aktuálne hospitalizovaný, sa domnievajú, že by sa mohlo jednať o otravu.

Po tom, čo Alexejovi Navaľnému prišlo zle na ceste zo sibírskeho Tomska do Moskvy, muselo lietadlo núdzovo pristáť v Omsku, kde bol prevezený do miestnej nemocnice a hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Jeho najbližší pracovníci sa domnievajú, že bol otrávený, pravdepodobne čajom, ktorý vypil v to ráno.

V sobotu ráno bol Navaľný prevezený do berlínskej nemocnice. Tamojší odborníci ho podrobili rozsiahlemu vyšetreniu a v pondelok oznámili, že v jeho tele našli „inhibítory cholínesterázy“.

Tie sa nachádzajú v liekoch, ale aj pesticídoch a nervovoparalytických látkach. Lekári vysvetlili, že zatiaľ nepoznajú konkrétnu látku, akej bol pacient vystavený, ale začali sériu ďalších komplexných testov.

Ruskí lekári informáciu o možnej otrave Navaľného zamietli, pričom sa vyjadrili, že keď ho testovali na dané inhibítory, žiadne nenašli.

Kremeľ obvinenia odmieta

44-ročný politik je najväčším kritikom ruského prezidenta Vladimira Putina, a práve preto sa objavujú správy, že za celým prípadom otravy by mohol byť práve Kremeľ.

Navaľného stúpenci žiadajú vyšetrovanie toho, či s tým prezident nemá niečo spoločné. Kremeľ tieto obvinenia z účasti na údajnej otrave odmietol.

„Tieto obvinenia rozhodne nemôžu byť pravda a sú skôr len prázdny šum. Nemáme v úmysle brať ich vážne,“ povedal v utorok novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.Na závery je priskoro, ale…

Odborníci varovali, že je zatiaľ príliš skoro robiť závery o tom, ako sa látka mohla dostať do tela Navaľného.

Podotkli však, že novičok, nervovoparalytická látka, ktorou sa predvlani pokúsili vo Veľkej Británii otráviť bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru, je tiež inhibítor cholínesterázy.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová osobne ponúkla pomoc Nemecka pri liečbe Navaľného a tiež, rovnako ako viacero ďalších európskych predstaviteľov, vyzvala Rusko na úplné vyšetrovanie.

Znepokojenie nad Navaľného stavom vyjadril počas svojej utorkovej návštevy Ruska aj námestník amerického ministra zahraničia Stephen Biegun.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …