Domov Zahraničie Pandémia v Európe ustupuje, krajiny vystupujú z izolácie

Pandémia v Európe ustupuje, krajiny vystupujú z izolácie

0
0

Denných prírastok nakazených novým koronavírusom sa v európskych krajinách deň čo deň znižuje a to dáva priestor na stále väčšie uvoľňovanie prísnych opatrení. Ľudia sa začínajú opäť schádzať, športovať, posedávať na terasách reštaurácií a kaviarní a dokonca sa už hovorí aj o cestovaní za letnými dobrodružstvami.

Do Rakúska cestujeme bez hraničných kontrol

Od nedele 17. mája zrušilo Rakúsko systematické kontroly zo svojej strany na vnútorných hraniciach so Švajčiarskom, Lichtenštajnskom, Nemeckom, Českom, Slovenskom a Maďarskom.

Kontroly s Talianskom a Slovinskom zostávajú zachované. Pre slovenských občanov platia pri prekročení hraníc do Rakúska všetky ostatné opatrenia:

negatívny test na COVID-19 nie starší ako 4 dni alebo 14-dňová povinná domáca karanténa, okrem presne daných výnimiek. Tieto opatrenia budú policajné hliadky v Rakúsku náhodne kontrolovať.

Nemecko postupne ruší karanténu pre ľudí z EÚ

Najľudnatejšia nemecká spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko zrušila povinnosť 14-dňovej karantény pre ľudí prichádzajúcich z iných európskych krajín, ďalšie regióny budú tento príklad nasledovať. Voľný pohyb obnoví Nemecko cez svoje hranice zrejme až v polovici júna.

Talianska vláda uvoľňuje cestovné obmedzenia

Taliani sa môžu od pondelka voľne pohybovať v rámci regiónu, kde žijú. Od 3. júna budú môcť cestovať medzi regiónmi, ale aj do a zo zahraničia.

Školy zostávajú zatvorené a nie je povolené masové zhromažďovanie sa na verejnosti. Od tohto týždňa už môžu veriaci chodiť na sväté omše do kostolov, no i tam budú platiť obmedzenia.

Česi otvárajú reštaurácie a aqua parky, Grécko pláže

Česko od 25. mája povolí športové, kultúrne a ďalšie verejné podujatia do 300 ľudí. Mali by znovu otvoriť aj hotely a kempy, verejné plavárne, aqua parky, bary, reštaurácie a kaviarne.

Za prísnych podmienok v Česku povolia aj letné detské tábory. V niektorých častiach Grécka dosiahla teplota minulý týždeň 36 stupňov.

Vláda preto znova sprístupnila verejné pláže, no pod prísnymi bezpečnostnými nariadeniami. Prevádzky, ktoré ich nedodržia, čelia pokute vo výške 20 tisíc eur a tiež trojmesačnému zákazu činnosti.

Počet návštevníkov na tisíc štvorcových metrov nemôže presiahnuť 40, slnečníky musia byť od seba vzdialené 1,5 metra. Vzdialenosť medzi skupinkami ľudí musí byť najmenej štyri metre.

Pozitívny trend v Španielsku pokračuje

V Španielsku naďalej pokračuje pozitívny trend čo sa týka úmrtnosti ako aj prírastku počtu nakazených na COVID-19. Postupne sa za prísnych hygienických opatrení, vrátane regulácie počtu osôb, otvárajú obchody, reštaurácie a kaviarne.

Napriek tomu chce premiér Pedro Sánchez v parlamente navrhnúť predĺženie núdzového stavu o ďalší mesiac. Podľa neho by to bolo už posledné predĺženie, ktoré vláde zároveň umožní vysporiadať sa so situáciou. Krajina vyhlásila núdzový stav 14. marca a vypršať by mal 24. mája.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…