Domov Komentáre PAULIS: Prečo sme zrušili vysokú školu v Skalici?

PAULIS: Prečo sme zrušili vysokú školu v Skalici?

0
0

V máji sme na ministerstve školstva vypracovali návrh na odňatie štátneho súhlasu s fungovaním Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici, ktorá mala dlhoročne pošramotenú povesť. Zamestnávatelia dokonca dvíhali obočie, keď im na pohovor prišiel absolvent tejto školy.

Náš návrh zakrátko podporili reprezentácie vysokých škôl a schválila ho vláda. Skalická vysoká škola teda dnes už nemôže vyučovať a udeľovať tituly.

K tomuto kroku nás viedlo viacero dôvodov. Podľa našich zistení škola porušovala svoje povinnosti ustanovené zákonom o vysokých školách, ale aj svoje vlastné vnútorné predpisy.

Vysoká škola s nami nekomunikovala a chvíľami sa tvárila, že ani neexistuje. My dnes ani nevieme povedať, koľko študentov na tejto škole k dátumu odobratia štátneho súhlasu vlastne študovalo.

V SaSke sme si boli problémov na slovenských vysokých školách vedomí dlhodobo, lenže bez politickej moci a zodpovednosti sme nemohli nič robiť. Až teraz, keď máme v gescii ministerstvo školstva, môžeme napĺňať program, ktorého hlavným cieľom je zlepšiť kvalitu vysokého školstva na Slovensku.

To totiž nie je len o tom, že nám do zahraničia odchádzajú študenti. Nám do zahraničia odchádzajú aj pedagógovia, teda tie najšikovnejšie mozgy. Preto robíme kroky aj mimo samotnej kvality vzdelania.

Podporili sme napríklad otvorenie univerzitných škôlok pre deti študentov aj pedagógov, pracujeme na sprísnení akreditácie, podporujeme školy, aby si pozývali zahraničných profesorov a docentov. S tým súvisí zlepšenie podmienok práce aj pre vedcov, ktorí zo Slovenska často utekajú tiež a my sa ich snažíme prilákať naspäť.

Čo budete asi radi počuť, je, že meníme financovanie vysokých škôl. Postupne ho preklápame tak, aby už nebol taký dôraz na počet študentov. Keďže vysoké školy dostávajú peniaze zo štátneho rozpočtu, máme záujem, aby tie peniaze boli naviazané na kvalitu výskumu ale aj na mieru uplatnenia absolventov.

Ľudovít Paulis, štátny tajomník ministerstva školstva pre vedu a výskum (SaS)Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Avis Prestige má pre vás výnimočnú letiskovú službu. Bez stresu a bez prekážok.

Ak ste niekedy zažili stres z cestovania, tak práve pre vás existujú rôzne možnosti, ktoré…