Domov Ekonomika Plán obnovy má päť priorít, najviac pôjde na zelenú ekonomiku

Plán obnovy má päť priorít, najviac pôjde na zelenú ekonomiku

0
0

Plán obnovy a odolnosti SR sa zameriava na päť hlavných priorít. Najviac prostriedkov má smerovať do oblasti zelená ekonomika, a to 2,17 miliardy eur. Informovalo o tom Ministerstvo financií SR. Návrh plánu obnovy už smeruje do medzirezortného pripomienkového konania.

Ako povedal minister financií Eduard Heger, plán obnovy predstavuje rozsiahlu reformnú agendu sprevádzanú investíciami. „Mám z tohto dokumentu veľmi dobrý pocit. Dokázali sme jasne pomenovať problémy a precízne vytýčiť cesty, ako ich riešiť.

Vybrali sme priority, navrhli sme reformy a investície,“ skonštatoval šéf rezortu financií s tým, že plán považuje za realistický. Podotkol, že naplnenie cieľov si bude vyžadovať aj silnú politickú podporu, dobré organizačné schopnosti a veľa trpezlivosti.

Priority

Päť hlavných priorít Slovenska v pláne obnovy zahŕňa zelenú ekonomiku v hodnote 2,17 miliardy eur, oblasť zdravia v objeme 1,45 miliardy eur. Na efektívnu verejnú správu má ísť 1,03 miliardy eur, vzdelávanie má dostať 800 mil.eur a na vedu, výskum a inovácie má smerovať 700 mil. eur.

Oblasť vzdelávania tvoria tri komponenty. Na dostupnosť, rozvoj a kvalitu inkluzívneho vzdelávania by malo ísť 150 mil. eur. Vzdelávanie pre 21. storočie má plánovanú alokáciu 450 mil. eur a zvýšenie výkonnosti vysokých škôl 200 mil. eur. V oblasti zdravotníctva by malo na modernú a dostupnú zdravotnú starostlivosť plynúť 1,1 miliardy eur.

Dlhodobá starostlivosť by mala byť podporená sumou 250 mil. eur a duševné zdravie 100 mil. eur. Zelená ekonomika zahŕňa obnoviteľné zdroje energie v hodnote 220 mil. eur, na obnovu budov má ísť 700 mil. eur a na udržateľnú dopravu 750 mil. eur.

Dekarbonizácia priemyslu má predstavovať sumu 350 mil. eur, na adaptáciu na zmenu klímy má ísť 150 mil. eur. Ďalšou oblasťou je efektívny štát a digitalizácia. 10 mil. eur má ísť na zlepšenie podnikateľského prostredia, 240 mil. eur na reformu justície a 200 mil. eur na boj proti korupcii a ochranu obyvateľstva.

Digitálne Slovensko má predstavovať alokáciu vo výške 580 mil. eur. Oblasť vedy, výskumu a inovácií obsahuje efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu a inovácií, na čo má smerovať 600 mil. eur, na lákanie a udržanie talentov sa plánuje 100 mil. eur.

Plán obnovy

Plán obnovy je spoločnou reakciou krajín EÚ na silný pokles ekonomiky v dôsledku pandémie nového koronavírusu. Slovensko z neho môže čerpať približne 6 miliárd eur.

Jeho príprava je založená na dodržiavaní prísnych požiadaviek Komisie vrátane vyčlenenia 37 % alokácie na zelenú a 20 % na digitálnu transformáciu. Slovensko má odovzdať plán obnovy Európskej komisii do 30. apríla tohto roka.

red, TASR, foto: TASR/Jakub KotianNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…