Domov Slovensko Po dvoch mesiacoch pokračoval proces v kauze Kuciak

Po dvoch mesiacoch pokračoval proces v kauze Kuciak

0
0

Po dvoch mesiacoch pokračoval v pondelok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež v kauze prípravy vrážd prokurátorov.

V prípade vraždy novinára a jeho snúbenice súd rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd (NS) SR vrátil vlani v máji prípad prvostupňovému súdu.

Právoplatné sú zatiaľ tri rozhodnutia. Miroslav M. a Tomáš Sz. dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán A. 15 rokov nepodmienečne.

Tóth odmietol vypovedať

Prítomní boli svedkovia Jozef Dučák a expartner obžalovanej Aleny Zs. Marián Markovič, ktorý aj vypovedali.

Predvolaný bol aj bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth, ktorý už skôr avizoval, že nepríde, a tak aj urobil. Preto ho krátko popoludní pred senát ŠTS predviedli policajti.

Exsiskár v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice a v kauze prípravy vrážd prokurátorov však aj po predvedení odmietol vypovedať.

Poukázal na to, že po nástupe Daniela Lipšica do funkcie špeciálneho prokurátora mu bolo vznesené „politicky motivované“ obvinenie v súvislosti s prípravou stránky Na pranieri.

Tvrdí, že najskôr v tom prípade dva roky vypovedal ako svedok. „Bolo mi upreté právo na obhajobu,“ argumentoval tým, že obvinenie súvisí s vecou, v ktorej bol predvolaný na výsluch.

Zdôraznil, že by pred senátom odmietol vypovedať aj v prípade, keby na to nemal zákonný dôvod a hrozila by mu poriadková pokuta.

Obžalovaná Alena Zs. nebola na pojednávaní prítomná, požiadala súd o konanie v jej neprítomnosti.

Pojednávané veci

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby – Marian K., Alena Zs., Dušan K. a Darko D. Tomáš Sz. bol vylúčený na samostatné konanie.

Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť od Mariana K. na jeseň 2017, prijať ju mala Alena Zs. ŠTS rozhoduje aj o vine Mariana K. a Aleny Zs. v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice. 

ano, TASR, foto: TASR/Martin Baumann  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…