Domov Zahraničie Počet nakazených prekročil 6 miliónov

Počet nakazených prekročil 6 miliónov

0
0

Po tom, čo sa hlavné epicentrá nákazy novým koronavírusom presunuli z Európy do ďalších častí sveta, začal celkový počet nakazených výrazne stúpať. Koncom minulého týždňa prekročil hranicu 6 miliónov prípadov.

Viac ako 100 tisíc ľudí. To je priemerný denný prírastok nakazených novým koronavírusom za posledné dni minulého týždňa. Aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala pred prílišným optimizmom.

Schladila tak nádeje na rýchle oživovanie globálnej ekonomiky či obnovenie medzinárodnej dopravy. „Práve teraz nie sme v druhej vlne. Sme celosvetovo uprostred prvej,“ uviedol šéf núdzového programu WHO Mike Ryan.

„Sme stále ešte značne vo fáze, v ktorej je ochorenie vlastne na vzostupe,“ upozornil Ryan. Poukázal pritom na Južnú Ameriku, južnú Áziu a ďalšie oblasti, kde počet infikovaných stále stúpa. Čísla výrazne dvíha najmä južná Amerika.

Kritická situácia v Brazílii

K prírastku nakazených prispieva v poslených týždňoch najmä Brazília, ktorá nástup pandémie, ako sa to javí, absolútne nezvládla a v súčasnosti je už po Spojených štátoch amerických druhou najpostihnutejšou krajinou sveta, keď sa tam počet potvrdených prípadov prehupol cez pol milióna.

Druhé miesto zaujala Brazília aj v rebríčku počtu ľudí, ktorí chorobe COVID-19 podľahli. Krajina ich zaznamenala už 30 tisíc.

Európa už hovorí o otváraní hraníc

Európske krajiny zatiaľ pokračujú v uvoľňovaní prísnych opatrení, ktoré boli zavedené na zastavenie šírenia nového koronavírusu. V Taliansku a Španielsku, kde bola situácia najvážnejšia, sa už pomaly vracajú občania k bežnému životu.

Milióny ľudí už môžu chodiť nakupovať, do práce či na pláže. Španielsky premiér požiadal parlament o posledné dvojtýždňové predĺženie núdzového stavu, ktorý je zatiaľ schválený do 7. júna.

Španielsko by tak koncom júna mohlo povoliť aj cestovania, naprieč krajinou, i nej do nej. Práve o cestovaní sa v Európe v posledných dňoch hovorí najviac. Niektoré prímorské krajiny uverejnili zoznam štátov, z ktorých občanov pustia dovolenkovať na svoje územie.

Takéto zoznamy sa však nepáčia vládam štátov, ktoré na nich nefigurujú a napríklad taliansky minister zahraničných vecí už varoval členské štáty Európskej únie, že ak sa budú správať k jeho občanom ako malomocným, EÚ skolabuje.

Podľa neho je potrebné, aby EÚ postupovala pri otváraní hraníc spoločne. „Ak budete postupovať odlišne a nerovnomerne, európsky duch sa stratí a Európa skolabuje,“ varoval Luigi Di Maio.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…