Domov Slovensko Podozrivá bezpečnostná previerka Lipšica

Podozrivá bezpečnostná previerka Lipšica

0
0

Minulý týždeň médiá informovali o tom, že Daniel Lipšic získal bezpečnostnú previerku, ktorá je jednou z podmienok kandidatúry na špeciálneho prokurátora, za záhadných okolností. Pomôcť mu mal starý známy.

Opozícia už dávnejšie poukazuje na to, že súčasná vládna koalícia má veľký záujem na tom, aby bývalý minister vnútra i spravodlivosti Daniel Lipšic, zasadol na stoličku šéfa prokuratúry.

Práve on mal byť dôvodom, prečo koalícia minulý rok schválila zmenu voľby generálneho i špeciálneho prokurátora. Po novom sa do nej môžu prihlásiť aj neprokurátori. Novela dostala od opozície príznačný názov Lex Lipšic.

Hoci sa bývalý politik do voľby o stoličku generálneho prokurátora neprihlásil, o stoličku šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry už záujem má. Ešte nedávno však nespĺňal jednu z podmienok kandidatúry. K jej splneniu mu však dopomohol starý známy.

O previerku nemohol požiadať sám

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) bol pred pár rokmi vysokým predstaviteľom v Lipšicovej strane Nova, ešte predtým aj jeho poradcom na ministerstve vnútra a ako píše denník Sme aj jeho sused a kamarát.

Na dobré vzťahy sa nezabúda, o čom svedčí to, že to bol práve Krajniak, kto Lipšicovi k získaniu bezpečnostnej previerky pomohol. Ako advokát Lipšic o previerku požiadať nemohol.

„Osoba, ktorej sa previerka týka, o ňu nemôže žiadať sama. Za zvyšných kandidátov, ktorí pôsobia na prokuratúre, ju podala generálna prokuratúra,“ objasňujú Hospodárske noviny. A tu nastupuje Krajniakovo ministerstvo, ktoré oslovilo Lipšica na spoluprácu.

A práve kvôli spolupráci v oblasti právnych služieb s Lipšicom požiadalo samo ministerstvo o jeho previerku. Krajniakov rezort vylúčil, že by dôvodom predmetnej žiadosti bola Lipšicova kandidatúra na špeciálneho prokurátora.

Nezvyčajne rýchla previerka

Ako Sme informuje, bývalý politik a dnes advokát a kandidát na špeciálneho prokurátora sa k previerke dostal nezvyčajne rýchlo. Podľa informácií z Národného bezpečnostného úradu previerky štandardne trvajú šesť mesiacov, niekedy aj dlhšie. V prípade Lipšica šlo však len o dva mesiace.

ano, foto: TASR/Jakub KotianNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…