Domov Šport Pohárový týždeň priniesol prekvapenia

Pohárový týždeň priniesol prekvapenia

0
0

Po novom roku sú okrem popredných európskych líg v plnom prúde aj viaceré pohárové súťaže. O tom, že občas ide o naozaj nevšedné duely, v ktorých ani pojem „papierový favorit“ nemusí nič znamenať, sa diváci mohli presvedčiť uplynulý týždeň. Ktoré nás zaujali, respektíve prekvapili najviac, sa dočítate v našom článku.

Dávid proti Goliášovi – alebo ako jednoducho poraziť majstra

Zatiaľ čo v Ligue 1 si Paríž St. Germain drží na prvej priečke bezpečný odstup a s istotou kráča za obhajobou titulu, v ligovom pohári sa jeho púť za ďalším triumfom skončila.

V zápase proti poslednému celku tabuľky EA Guingamp utrpel vo svojom domovskom stánku porážku 1:2. Skóre otvoril práve francúzsky majster.

V 63. minúte sa po ukážkovom Meunierovom centri presadil hlavou Brazílčan Neymar a domáci mali nakročené k víťazstvu. Proti bol však okrem ofenzívy hostí aj hlavný arbiter, ktorý v prospech Guingampu nariadil tri pokutové kopy.

Prvý ešte pred otváracím gólom nepremenil Marcus Thuram. Úspešnejší bol až v 83. minúte Yeni Ngbakoto a svoj pokus o reparát využil v nadstavenom čase Thuram a uzavrel na konečných 2:1. Paríž tak v domácom pohári neuspel po prvýkrát od roku 2014.

Keď VAR nepomáha…

V semifinálovom šlágri anglického ligového pohára medzi Chelsea a Tottenhamom absentoval patričný náboj, ktorým toto londýnske derby zvyčajne oplýva, a tak všetku pozornosť na seba upútal predovšetkým systém VAR.

O jediný gól stretnutia sa z jedenástich metrov postaral kanonier „kohútov“ Harry Kane. Brankárovmu faulu vo vápne prechádzala hraničná situácia, defenzívou Chelsea považovaná za ofsajd.

Po konzultácii s videorozhodcom však Michael Oliver ukázal na biely bod. Kormidelník „The Blues“ Maurizio Sarri mal po dueli možnosť zhliadnuť záznam situácie z vhodnejšieho uhla, na ktorom bola jasne vidieť Kaneova ofsajdová pozícia.

„Nemyslím si, že anglickí rozhodcovia sú schopní používať tento systém,“ skonštatoval Sarri po zápase.

Nemilosrdná kanonáda na Etihad

O tom, že ofenzíva Manchestru City patrí medzi tie najefektívnejšie v Európe, sa v stredu 9. januára presvedčili hráči treťoligového Burtonu Albion.

Azda najväčšie pohárové prekvapenie narazilo v semifinálovom stretnutí práve na zverencov Pepa Guardiolu a domov si odnieslo deväťgólovú nádielku.

Štyri presné zásahy zaznamenal Gabriel Jesus, po jednom góle pridali De Bruyne, Zinchenko, Foden, Walker a Riyad Mahrez. Hostia na defenzívu „Sky Blues“ a brankára Murića recept nenašli.

Jedná sa o najvyššiu porážku v súťaži od septembra 1986, kedy Liverpool deklasoval Fulham v pomere 10:0. Nanešťastie pre Burton ešte nie je koniec. Odvetný zápas čaká oba celky 23. januára.

Barcelona v „béčkovej“ zostave zaváhala

Ernesto Valverde sa rozhodol pre osemfinálový úvodný duel proti Levante nasadiť káder bez zvučných mien. Na súpiske katalánskeho giganta chýbali Lionel Messi, Luis Suárez či stopér Piqué, ich posty zaujali mladíci Malcom, Dembélé či nová akvizícia z Valencie Jeison Murillo.

Domáce Levante sa dostalo do vedenia už po štyroch minútach – na center z ľavej strany najvyššie vyskočil Cabaco a hlavou poslal loptu za Cillessenov chrbát.

V 18. minúte hostia prehrávali už o dva góly. Borja Mayoral si poradil s obrancami „blaugranas“ a z uhlu zakončil k vzdialenejšej tyči. Bezzubá Barcelona nedokázala na nepriaznivý priebeh adekvátne zareagovať, naopak mohla ešte dvakrát inkasovať nebyť skvelého Cillessena.

O skorigovanie výsledku sa v 85. minúte postaral gólom z penalty Coutinho. Odveta bola na programe 17. januára.