Domov Slovensko Polícia vyšetruje Danka. Dôvodom je jeho rigorózka

Polícia vyšetruje Danka. Dôvodom je jeho rigorózka

0
0

Predsedu Andreja Danka vypočúvali na polícii v predmetnej kauze jeho škandalóznej rigoróznej práce. Ešte počas minulého roka účelová komisia na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici dospela k záveru, že práca dosahuje neprimeranú zhodu so zdrojovou literatúrou. Mnohé časti boli doslova odkopírované. Dnes sa prácou zaoberá polícia.

Špeciálna komisia, na ktorej čele bol Vladimír Janiš, uviedla aj to, že práca Andreja Danka sa zhoduje aj s prácou ďalšieho advokáta Daniela Pisáka.

Komisia potvrdila, že práca mala rovnakého oponenta. Členovia komisie však prácu slovom kompilát či plagiát nepomenovali, pretože ich zákon oficiálne nepozná.

Danko tvrdí, že prácu písal sám

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko zdôraznil, že bol v prípade vypovedať ako svedok a verí, že vyšetrovanie preukáže, že prácu písal sám.

„Som rád, že polícia ozrejmí tieto skutočnosti, že som titul získal legálne. Vyjadrím sa, keď bude výsledok. Neviem viac, sám som zvedavý. Verím, že sa potvrdí, že som prácu napísal, že som na tej skúške bol,“ povedal predseda národniarov.

Jeho oponent je dnes sudcom

Túto skutočnosť zistil Denník N. Oponentom práce mal byť Silvio Boleček, ktorý je dnes sudcom Okresného súdu v Brezne. Práve oponent práce, ktorým Boleček bol, mal odhaliť tak závažné pochybenia pri výslednej podobe práce.

V posudku však oponent autora pochválil za narábanie s odbornou literatúrou a za štylistiku na odbornej úrovni. Pri rigoróznej skúške bol predsedom komisie Ján Reken, ktorý spolu s Pavlom Zlochom a Zoltánom Valentovičom odsúhlasili, že práca je v poriadku.

Boleček pre Denník N povedal, že sa odborne v danej problematike neorientoval, keďže bol mladým absolventom práva a zodpovednosť by mala niesť práve komisia.

Reken medzičasom pôsobí na Vysokej škole Danubius v Sládkovičove, kde je rektorom bývalý Dankov minister školstva Peter Plavčan (SNS).

Vulgárne hodnotenie práce

Boleček povedal, že sa o práci radil s Pavlom Zlochom, ktorý mal prácu Andreja Danka počastovať hrubým vulgarizmom: „Povedal, je to teoretická pi…, ale je to dobré.“

Danko v práci údajne odpísal najpoužívanejšie učebnice a spoliehal sa na oponentský posudok. Polícia rieši aj porušenie autorských práv, keďže citácie a parafrázy neboli zazdrojované správne.

Vyšetrovanie teda preukáže, či titul JUDr., ktorý si predseda parlamentu píše pred meno, mu bol udelený právom.

Denis Ruščák, foto: SITA, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Skryté talenty známych ľudí, ktorým nebudete veriť

Každý človek má na niečo talent. Rovnako to platí aj o známych ľuďoch. Tí majú popri talen…