Domov Ekonomika Poslanci schválili rozpočet plný falošných údajov

Poslanci schválili rozpočet plný falošných údajov

0
0

Parlament odvrátil hrozbu rozpočtového provizória, no schválil nereálny rozpočet, ktorému prakticky nikto neverí.

Parlament schválil rozpočet na budúci rok. Napriek prísľubom vlády, že už ďalej nebude zadlžovať krajinu, budú verejné financi znovu v deficite. Poslanci odhlasovali, že rozpočtových schodok dosiahne v nasledujúcom roku zhruba 500 miliónov eur.

Svet Kamenického číslam neverí

„V roku 2020 sa navrhuje schodok na úrovni 0,49 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čo zabezpečí dosiahnutie strednodobého rozpočtového cieľa.

Na nasledujúce roky je stanovený cieľ vyrovnaného hospodárenia rozpočtu verejnej správy. Stanovené ciele by mali prispieť ku každoročnému znižovaniu dlhu verejnej správy tak, aby sa udržal dlh mimo sankčných pasiem, čím sa zohľadňujú aj požiadavky ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Na dosiahnutie stanovených cieľov v rokoch 2021 a 2022 je potrebné v nasledujúcom období prijať ďalšie dodatočné opatrenia vlády,“ uvádza sa v analytickej časti schváleného rozpočtu.

V týchto niekoľkých riadkoch, ktorých autorom je ministerstvo financií na čele s Ladislavom Kamenickým, sa skrýva hneď niekoľko nepravdivých alebo zavadzajúcich informácií.

Ministrovi Kamenickému rozpočet prešiel.

Po prvé, schodok na úrovni zhruba pol percenta HDP je chimérou a neverí mu prakticky nik na Slovensku ani v zahraničí. Všetky renomované inštitúcie sa zhodujú na tom, že deficit bude dvoj- až trojnásobne vyšší ako schválili koaliční poslanci.

„Jesenná prognóza Európskej komisie očakáva deficit verejných financií v budúcom roku 1,2 percenta HDP. Fiškálne predpoklady Strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska predpokladajú deficit 1,5 percenta HDP,“ sumarizujú analytici banky prognózy Bruselu a slovenskej centrálnej banky.

Skoro dve miliardy

Najkritickejšia je Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá sa domnieva, že budú ročná diera vo verejnom rozpočte dosiahne až 1,8 percenta HDP.

To je zhruba 1,8 miliardy eur. V rozpočte sú podľa rady veľké riziká. „Rozpočet nie je podložený reálnymi predpokladmi o vývoji príjmov a výdavkov verejných financií.

Návrh rozpočtu opakuje rovnaké nedostatky ako predošlé rozpočty: nadhodnocovanie nedaňových príjmov, podhodnocovanie výdavkov samospráv, zdravotníctva či správneho fondu Sociálnej poisťovne,“ uvádza sa v stanovisku rady k vládnemu rozpočtu.

Druhým klamstvom je, že dlh sa ocitne mimo sankčných pásiem dlhovej brzdy, teda pásiem, nad ktorými už začína byť pre ekonomiku nebezpečný. Nestane sa tak tento ani budúci rok. Údaje v rozpočte sú nepresné.

Mínus tisíc eur pre každého občana

Tretím podvodom v citácii z rozpočtu je to, že vláda naznačuje, že v rokoch 2021 a 2022 uvažuje s „dosiahnutím rozpočtového cieľa“, čo v preklade znamená nulový deficit alebo vyrovnaný rozpočet.

Vláda naznačuje, že na to treba prijať nejaké opatrenia. Tieto „nejaké“ opatrenia znamenajú v roku 2021 sumu 770 miliónov eur a o rok neskôr až 1,3 miliardy eur.

Ak to takto pôjde ďalej, za štyri roky môže hrubý dlh štátu stúpnuť až o neuveriteľných päť miliárd eur, čo je skoro tisíc eur na každého občana, vrátane detí.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…