Domov Slovensko Poslanci schválili zmeny štátneho rozpočtu, majú pomôcť ľuďom

Poslanci schválili zmeny štátneho rozpočtu, majú pomôcť ľuďom

0
0

Po tom, čo Národná rada SR nebola niekoľkokrát uznášaniaschopná pri hlasovaní o zmenách v rozpočte na tento rok, minulý týždeň napokon poslanci túto novelu schválili. Súčasťou materiálu totiž tentokrát bol aj rozpis výdavkov, na ktoré budú navýšené financie použité.

Príjmy aj výdavky štátneho rozpočtu na tento rok sa zvýšia približne o 1,5 miliardy eur. Vyplýva to z novely zákona o štátnom rozpočte na rok 2022, ktorú schválilo plénum Národnej rady (NR) SR.

Za návrh hlasovalo 94 z 97 prítomných poslancov. Parlament o právnej norme rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Navýšené príjmy i výdavky

Celkové príjmy štátneho rozpočtu sa podľa návrhu zvyšujú o 1,497 miliardy eur a o rovnakú sumu sa zvyšujú aj celkové výdavky. Na základe požiadavky opozičnej strany SaS novela zákona špecifikuje aj rozdelenie výdavkov.

Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR by malo ísť 207,6 milióna eur na výplatu 13. dôchodku v novembri 2022, a tiež 190 miliónov eur na kompenzácie pre ohrozené skupiny.

Ministerstvo hospodárstva SR má dostať na pomoc firmám s vysokými cenami energií 900 miliónov eur a v kapitole Všeobecná pokladničná správa zostane na kompenzácie pre verejnú správu suma 200 miliónov eur.

Pomoc s energiami

Minister financií a líder OĽANO Igor Matovič vyhlásil, že schválenie zmeny štátneho rozpočtu na tento rok je potvrdením odhodlania pomôcť ľuďom počas energetickej krízy.

Poukázal na to, že v novele vyčlenili dodatočných 1,5 miliardy eur na pomoc s energiami, v návrhu rozpočtu na budúci rok je 3,5 miliardy eur. Spomenul tiež zľavu na cene elektriny so Slovenskými elektrárňami, ktorá je podľa ministra financií v súčasnosti hodná približne 2 miliardy eur.

Skonštatoval, že od novembra do konca budúceho roka je tak dokopy nachystaná pomoc ľuďom a firmám na Slovensku s energiami vo výške 7 miliárd eur, čo je niečo vyše 6 % hrubého domáceho produktu (HDP). Podotkol, že Nemecko vyčlenilo na pomoc 5 % HDP.

ms, TASR, foto: TASR/Pavel Neubauer  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…