Domov Ekonomika Poslanec Viskupič: Zvyšovanie daní je pre SaS červená čiara

Poslanec Viskupič: Zvyšovanie daní je pre SaS červená čiara

0
0

Napriek viacerým avízam z Ministerstva financií, nie je pripravovaný návrh daňovo-odvodovej reformy stále známy. Predseda Výboru NRSR pre financie a rozpočet a koaličný poslanec Marián Viskupič priznáva, že návrh reformy nevidel.

Chýbajúcu reformu pripisuje aj koronakríze: „Čas na začiatku volebného obdobia, ktorý sme mali venovať reformám, nám objektívne zobrala koronakríza. Je prirodzené, že najprv je potrebné zahasiť horiaci dom a urobiť základné stabilizačné opatrenia. Až potom je priestor na zásadnú rekonštrukciu.“

Zmena prišla aj napriek limitovanej schopnosti koalície robiť reformy

Poslanec Viskupič však vyzdvihol niektoré zmeny, ktoré sa podarilo presadiť, hlavne čo sa týka orgánov súdnej moci a prokuratúry. „Napriek ťažkej situácii došlo k zásadným zmenám v riadení štátu. Od prvého dňa sme razantne odmietli bývalé korupčné praktiky.

Reforma je zmena, takže tento zvrat nazývam reformou, ktorá sa nám darí aj v rezorte financií. Prišlo tiež k zásadným zmenám v konštituovaní orgánov súdnej moci a prokuratúry, ale aj k ich doplneniu. V porovnaní s minulosťou sú to veľké veci,“ povedal Viskupič.

Ako predseda parlamentného finančného a rozpočtového výboru by Viskupič uvítal reformy hlavne v oblasti ekonomiky. Napriek chýbajúcej daňovo-odvodovej reforme, sa udiali zásadné veci s výrazným pozitívnym vplyvom:

„Podarilo sa dosadiť čestných ľudí na kľúčové pozície. Najlepším príkladom je Finančná správa. Práca nového prezidenta, vybraného v transparentnom výberovom konaní, prináša výborné výsledky. Exaktným dôkazom je výrazne sa zvyšujúci výber daní.

Zároveň je jasným dôkazom toho, aké špinavosti sa tam v minulosti diali a ako sme na to všetci doplácali. Aj najlepšia reforma na svete zlyhá, ak ju budú implementovať podvodníci. Aj bez reformy bude prekvapivo dobre fungovať veľa vecí, ak sa prestane kradnúť a zabezpečí sa efektívnosť.“

Príprava daňovo-odvodovej reformy je v ‚spiacom režime‘

Ako teda vyzerá pripravovaná reforma? „Nepoznám detaily, lebo som nevidel ani jej kontúry. Znie to neuveriteľne, ale je to tak. Treba povedať, že ignorovanie komunikácie s koaličnými partnermi nepovažujem za šťastné. Zároveň posledné vyjadrenia z ministerstva financií naznačujú, že príprava reformy môže byť v spiacom režime.

Každopádne potrebujeme reformovať daňovo-odvodové zaťaženie práce a zvýšiť flexibilitu pracovného trhu. V koalícii viac menej panuje zhoda na nižšom zaťažení práce.

Z nášho pohľadu však nastavenie zmien daňového mixu musí byť vyvážené a v žiadnom prípade nesmie zvyšovať celkové daňové zaťaženie. Rovná daň by bolo najlepšie nastavenie,“ skonštatoval poslanec Viskupič.

V minulosti bola v rámci koalície nezhoda kvôli nápadu ministra financií na zvýšenie dane z pridanej hodnoty. Viskupič razantne tento nápad odmietol, najmä kvôli konkurencieschopnosti našej ekonomiky.

„Zvyšovanie daní je pre nás v SaS červená čiara a žiadne zvyšovanie daní nepodporíme. Ak má byť výsledkom daňovo-odvodovej reformy zvýšenie výdavkov o 2,5 miliardy eur za rok a vzniknutý deficit vykrytý zvýšením DPH, tak sa nedá baviť o reforme.

Deti si za peniaze aj tak nekúpime, ale z dôvodu vyšších daní ešte menej konkurencieschopná ekonomika naisto spôsobí, že ďalší mladí ľudia radšej odídu do zahraničia. Na Slovensku zostanú len negatíva spôsobené odchodom mladých šikovných ľudí,“ argumentuje Viskupič. Proti zvyšovaniu DPH sa takisto verejne vyjadrili viacerí stranícki kolegovia zo strany SaS.

S diskusiou ohľadom daňovo-odvodovej reformy prišiel aj nápad z dielne ministerstva financií o väčšom zaťažení drobných podnikateľov a hlavne živnostníkov. Aj tento nápad poslanec za SaS odmieta:

„Dnes sme v situácii, že živnostníci musia hlavne prežiť a nie skončiť na úradoch práce. Drobní podnikatelia, sezónne podnikajúci a zamestnávajúci rodinu sú základom podnikateľského prostredia. Sú dôležitým podhubím ekonomiky, vykonávajú všetky potrebné činnosti, o ktoré iné ekonomické subjekty nemajú záujem.

Z toho vyplýva ich esenciálna dôležitosť pre ekonomiku. Potrebujeme pre nich férové a rozumné odvody, pretože sú pre ekonomiku nepostrádateľní. Živnostníci sú často aj laboratóriom nových myšlienok a toto je pre ekonomiku tiež veľmi cenné.“

Bude pomoc pre zatvorené prevádzky vo forme dočasne zníženého DPH?

Nový Covid automat platí od 16. 8. a 9 okresov už je v oranžovej farbe. Prvé obmedzenia, ktoré sa aplikujú, sú zasa v gastro sektore. Jednoznačne prinesú pre sektor zvýšené náklady a vysoko pravdepodobne zníženie tržieb.

Pomoc vo forme dočasného zníženia DPH pre odvetvia najviac postihnuté koronakrízou dávno zaviedli viaceré krajiny v rámci EÚ, vrátane Česka, Rakúska, alebo aj Nemecka.

„Mrzí ma, že doteraz na Slovensku nebolo prijaté aspoň dočasné zníženie DPH pre najpostihnutejšie sektory gastra a turistického ruchu. Viem si predstaviť, že by to bola vhodná forma odškodnenia za zatvorené prevádzky v druhej vlne a zároveň vítaná pomoc pre ďalšie mesiace.

Zároveň by to bola výborná prípadová štúdia na vyhodnotenie reálneho vplyvu nižších sadzieb na výber DPH,“ doplnil v tejto súvislosti poslanec Viskupič.

red, tv, foto: TASR/Pavol ZacharNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…