Domov Ekonomika Prečo Slovensko potrebuje daňovo-odvodovú reformu

Prečo Slovensko potrebuje daňovo-odvodovú reformu

0
0

V posledných desiatich rokoch Slovensko stagnovalo. Ekonomický model založený na lacnej pracovnej sile a zahraničných investíciách sa postupne vyčerpal. Pre zvýšenie životnej úrovne a kvality života je nevyhnutná transformácia Slovenska na inovatívnu, zelenú a digitálnu ekonomiku.

Malá otvorená ekonomika dokáže byť v globálnom svete úspešná len vtedy, ak bude konkurencieschopná.„Pre zlepšenie vyhliadok dlhodobo udržateľného ekonomického rastu Slovenska je nevyhnutné uskutočniť daňovú reformu, ktorá krajine umožní znovu akcelerovať.

Jednotlivé dane a celkový daňový mix je potrebné vnímať nielen ako potenciálny zdroj príjmov rozpočtu, ale aj ako faktor ovplyvňujúci dlhodobý potenciál ekonomického vývoja krajiny či jeden z relevantných nástrojov na dosahovanie environmentálnych, klimatických, či digitálnych cieľov,“ hovorí poslanec za stranu SaS Marián Viskupič.

Súčasný daňový systém nevie reagovať na dlhodobé výzvy a je čoraz menej konkurencieschopný. Produktivita hospodárstva spomaľuje a daňové zaťaženie resp. príjmy z daní ako percento veľkosti ekonomiky od finančnej krízy rástli s výnimkou Grécka na Slovensku najrýchlejšie a v nevhodnej štruktúre.

Efektívne zdanenie firiem rástlo tretím najrýchlejším tempom. Zaťaženie práce rástlo najrýchlejším tempom pre nízkopríjmových a tretím najrýchlejším tempom pre jednotlivcov s priemernou mzdou.

„Slovensko, malá otvorená ekonomika, sa tak stále väčšmi spolieha na dane, ktoré výraznejšie brzdia ekonomickú aktivitu,“ potvrdil poslanec Viskupič.

Naopak majetkové a spotrebné dane, ktoré sú menej škodlivé pre hospodársky rast sú využívané relatívne menej. Klesá aj podiel environmentálnych daní na celkovom zaťažení a je pod priemerom EÚ.

„Práve zelené dane menia správanie smerom k ekologickejšej spotrebe a výrobe a môžu napomôcť dosiahnuť naše environmentálne a klimatické ciele,“ povedal Viskupič.

Výsledky boja proti daňovým únikom na DPH sa zlepšili, ale v medzinárodnom porovnaní je Slovensko stále na chvoste krajín EÚ. Medzeru v príjmoch na DPH sa oproti roku 2012 podarilo znížiť o viac než polovicu, no i tak je stále viac než dvojnásobkom priemeru EÚ.

Od zásadnej daňovej reformy v roku 2004 následné zmeny v daňovej legislatíve daňový systém výrazne skomplikovali a zneprehľadnili. „Utrpela tým predvídateľnosť a zrozumiteľnosť pri platení daní. Len zákon o dani z príjmu sa od roku 2004 novelizoval 100-krát.

Rozsah zákona sa zväčšil z pôvodných 50 na 125 strán. Zákon o sociálnom resp. zdravotnom poistení, ktoré riešia aj oblasť dávok boli od daňovej reformy novelizované 116 resp. 67-krát.“ pripomenul poslanec Viskupič.

Ako by mal vyzerať daňový mix

Slovensko potrebuje daňový mix, ktorý s rastúcim vplyvom digitalizácie a automatizácie pomôže financovať budúce rozpočty a súčasne zvýši potenciál ekonomického rastu Slovenska. Konkurencieschopný daňový systém, ktorý menej zaťažuje ekonomickú aktivitu a väčšmi sa sústredí na zdaňovanie spotreby, majetku a negatívnych externalít.

Daňový mix, ktorý nie je prekážkou, ale napomáha pri zvládnutí dlhodobých cieľov a transformačných výziev Slovenska. Zmeny v daňovom mixe je potrebné orientovať na zvýšenie motivácie pracovať a zamestnávať, na zvýšenie investičnej atraktivity Slovenska, spravodlivejšie zdanenie majetku, uplatnenie princípu znečisťovateľ platí a väčšiu férovosť v zdanení (daňová neutralita).

Podporiť environmentálne zodpovednejšie, ale aj zdraviu prospešnejšie správanie, ktoré napomôže zelenej transformácii.

Prostredníctvom vyššej úspešnosti a tým aj spravodlivosti výberu daní spolu so zjednodušením ich platenia podporiť férové a priaznivé podnikateľské prostredie a poskytnúť kvalitné verejné služby pri plnení daňových povinností a komunikácii daňovníka so štátom. Neposledným cieľom cez daňové zmeny posilniť rámec boja proti praniu špinavých peňazí.

„Stále však musíme mať na pamäti, že najlepšie dane sú také, ktoré nie je potrebné vybrať. Preto úplne najlepším „daňovým mixom“ je štíhly, efektívne fungujúci štát. Štát, ktorý za každé vybraté Euro poskytne svojim občanom najvyššiu hodnotu.

Preto dôležitou súčasťou všetkých diskusií o budúcej podobe daní a odvodov musí byť aj tlak na efektívnejšie fungujúci štát,“ upozornil poslanec Viskupič.

red, tv, foto: shutterstock, archív tv



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…