Domov Zdravie Predíďte nebezpečným zubným kazom správnou starostlivosťou o zuby

Predíďte nebezpečným zubným kazom správnou starostlivosťou o zuby

0
0

Zuby sú vizitkou každého človeka. Z jediného pohľadu na ne je možné zistiť, ako sa o ne človek stará. Nedostatočnou starostlivosťou či ignorovaním problémov si totiž môžeme privodiť zubné kazy, ktoré sú nielen neestetické, ale tiež nebezpečné.

Správna starostlivosť o zuby môže byť hotová veda. Umývanie zubov má niekoľko pravidiel, aby bolo skutočne efektívne. Pozostáva z niekoľkých dôležitých krokov, ktoré je nutné dodržiavať.

Na začiatok pomôže voda

Väčšina z nás umývanie zubov začína tým, že na zubnú kefku nanesie pastu a následne pristúpi k samotnému umývaniu. Tomuto kroku by však mali predchádzať dva počiatočné.

V tom prvom sa s pastou a dokonca ani s kefkou nepredpokladá. Prvým krokom by totiž malo byť jednoduché vypláchnutie vodou, aby sa z úst odstránili zvyšky z jedla.

Keď tak spravíte, môžete siahnuť po kefke, na ktorú však ešte nenanesiete pastu. V druhom kroku stačí zuby umyť takpovediac nasucho.

Až po tomto kroku už môžete použiť aj zubnú pastu, ktorú ale väčšina zubných lekárov považuje len za kozmetický doplnok, ktorý slúži skôr na osvieženie dychu, ako na predchádzanie ochorení chrupu.

Ako narábať s kefkou

Najmä deti je dôležité naučiť niekoľko základných pravidiel, ktoré sa týkajú toho, ako sa správne zubná kefka drží, či ako sa s ňou správne po zuboch má pohybovať.

Veľakrát sa však stane, že to celkom neovládajú ani dospelí. Pokiaľ hovoríme o správnom držaní kefky, postačí nám jednoduchý príklad. Predstavte si, že v ruke namiesto kefky držíte pero.

Dôležitosť tohto kroku spočíva v tom, že ak budete kefku držať zľahka, nebudete na zuby príliš tlačiť. Po správnom uchopení kefky sú dôležité ďalšie zásady, ktoré sa týkajú správnej techniky umývania.

Tou najvhodnejšou je krúživý pohyb naraz po horných aj dolných zuboch. Po umytí zubov z vonkajšej strany je nutné to isté zopakovať aj zo strany vnútornej.

Dôležité je tiež dodržať správny uhol. Malo by to byť približne 45 stupňov, vďaka ktorým sa vám podarí vyčistiť zuby a ďasná, a to bez ich poškodenia.

Odhadnúť správny uhol môže byť dosť problematické. Preto vám môže pomôcť to, že jedna polovica štetín kefky by sa mala dotýkať ďasna a tá druhá zas zubov.

Kedy a ako dlho zuby umývať

Existuje viac názorov o tom, koľkokrát denne by sme si zuby mali umývať. Ideálne je zuby si čistiť po každom jedle. Odborníci pritom tvrdia, že zuby by sa mali vyčistiť do 20 minút od dojedenia, aby sme z úst dostali všetky škodlivé látky a baktérie.

Úprimne si však povedzme, že umývanie zubov po každom jedle nie je len otravné, ale pre niektorých aj nemožné kvôli nevhodným podmienkam. Ak je to aspoň trochu možné, po každom jedle si chrup aspoň vypláchnite.

Postačí teda aspoň, ak si správnym spôsobom zuby umyjete aspoň dvakrát denne, a to ráno a večer. Práve večer je čistenie zubov obzvlášť dôležité.

Počas spánku totiž nie sú aktívne líca, pery a ani jazyk, ktoré pri rozprávaní zuby aspoň sčasti čistia. Druhou dôležitou otázkou je, ako dlho by malo správne čistenie zubov trvať.

V presnom čase sa názory odborníkov líšia, no väčšina z nich sa zhoduje, že zuby by sa mali čistiť približne 2 až 3 minúty.  V tomto prípade však nie je dôležitá až tak dĺžka čistenia zubov, ako jeho kvalita.

Nielen kefka a pasta

Pri správnej zubnej hygiene je nutné použiť okrem zubnej kefky a pasty tiež medzizubnú kefku a zubnú niť. S obyčajnou zubnou kefkou sa totiž nedostanete úplne všade.

Na to aby ste sa dostali do medzizubného priestoru a aj odtiaľ odstránili zvyšky potravín, by ste mali použiť práve medzizubnú kefku. Tú stačí používať najmä pri večernom čistení.

Na čistenie medzizubného priestoru, v ktorom sa najviac zvyšky jedla usadzujú a následne sa ty vytvárajú aj zubné kazy je možné použiť aj zubnú niť. Tú si treba správne uchopiť a následne prejsť každým miestom v ústach.

Nezabúdajte ani na jazyk

Okrem zubov by ste pri správnom a dôkladnom čistení zubov nemali zabudnúť ani na jazyk. Práve na ňom sa nachádza veľké množstvo baktérií, ktoré by sa mohli rozniesť po celej ústnej dutine.

Ak si totiž zuby dôkladne vyčistíte a na jazyk zabudnete, výsledok čistenia bude takmer taký istý, ako keby ste si ich neočistili.

Predídite zubnému kazu aj iným ochoreniam

Nedostatočná ústna hygiena spôsobuje zubný kaz, ktorý je pre organizmus nebezpečný. Je totiž dokázané, že zubný kaz je spúšťačom viacerých vážnejších ochorení.

Ak sa totiž tento problém dlhodobo nelieči, vzniknúť môžu vážne ochorenia. Zuby sú totiž s organizmom prepojené viac ako si zrejme myslíte.

Ak teda vznikne zubný kaz, ktorý je infekčným ochorením a to sa následne roznesie po ľudskom tele, hrozí cukrovka, srdcové, reumatické či pľúcne ochorenia. Preto je nutné dodržiavať dôkladnú ústnu hygienu, ktorej výsledkom je krásny a zdravý úsmev.

Potraviny pre zdravé zuby

Zdravá strava je dôležitá pre správne fungovanie celého organizmu. Práve zuby sa s prijímanými potravinami stretávajú najskôr, a preto môže hovoriť o tých, ktoré zubom pomáhajú a tiež o tých, ktoré im najviac škodia.

Medzi potraviny prospešné pre celkové zdravie organizmu patria napríklad citrusové plody, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu C. To ale nepatrí pre zuby, keďže kyslé šťavy, ktoré toto ovocie obsahuje, sú nevhodné pre zubnú sklovinu.

To ale neznamená, že by ste ich mali celkom z jedálnička vyradiť. Stačí, ak po ich konzumácii použijete zubnú niť. Pre zuby tiež nie sú príliš vhodné ani kyslé uhorky, sýtené nápoje, víno, káva či čaj.

Naopak pre zdravie zubov je dobré pravidelne konzumovať mliečne výrobky, keďže vápnik v nich obsiahnutý, posilňuje zubnú sklovinu.

Prírodným bielidlom zubov sú aj jahody, ktoré po rozmixovaní a zmiešaní so sódou bikarbónou pôsobia ako čistiaci prostriedok, a jeho výsledok je omnoho krajší ako po použití obyčajnej pasty.

puma, foto: shutterstock, depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…