Domov Slovensko Premiér chcel Sputnik, Remišová mu ho vetovala

Premiér chcel Sputnik, Remišová mu ho vetovala

0
0

Hoci sa premiér Igor Matovič (OĽaNO) vyjadril, že je za to, aby Slovensko kúpilo ruskú vakcínu Sputnik V, vláda mu nevyhovela. Proti bola strana Za ľudí. Jej predsedníčka Veronika Remišová totiž použitie neregistrovanej vakcíny nepovažuje za vhodné, a keď, tak o nej má rozhodnúť minister zdravotníctva sám.

Vládny kabinet minulý štvrtok neschválil uznesenie o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V. Vetovala ho strana Za ľudí.

Krajčí s Matovičom Sputnik obhajujú

„Veľmi ma mrzí, že koaličný partner dnes vytiahol najsilnejšiu zbraň a v podstate povedal, že na Slovensku sa o Sputniku vôbec ani baviť nebudeme,“ uviedol premiér Igor Matovič s tým, že práve spomínané uznesenie malo umožniť ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu (OĽaNO) zaobstarať vakcíny od Ruskej federácie.

„Mali sme predbežný prísľub dodania týchto vakcín už na koniec februára v dávke pre 80 000 ľudí,“ uviedol Krajčí. Matovič podľa vlastných slov s Ruskom dohodol dva milióny dávok do konca júna.

Krajčí prenáša zodpovednosť na vládu

Veronika Remišová (Za ľudí) odôvodňuje vetovanie uznesenia bezpečnosťou. „Môžeme na Slovensku použiť akúkoľvek vakcínu, nezáleží na tom, kde je vyrobená, ale musí prejsť prísnou registráciou, a to registráciou v EMA. Práve táto registrácia zabezpečuje to, že vakcíny sú bezpečné a spĺňajú tie najprísnejšie normy a štandardy,“ povedala.

Vyvrátila tvrdenie premiéra Matoviča, že by strana Za ľudí celkovo odmietla diskusiu o Sputniku. Zároveň podot­kla, že ak premiér chce, aby sa táto vakcína na Slovensku začala používať, stačí na to výnimka od ministra zdravotníctva. Podľa nej sa Marek Krajčí ako šéf rezortu nemôže v takejto veci schovávať za kolektívne rozhodnutie vlády.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: PRIESKUM: Záujem o očkovanie stúpa

„Minister zdravotníctva si nepýtal súhlas na nákup, zazmluvnenie iných vakcín. Zazmluvnil ich aj bez súhlasu vlády, to isté môže urobiť aj v prípade vakcíny Sputnik,“ povedala šéfka Za ľudí.

Vláda hrá divadlo

Podľa opozície však vláda v prípade Sputnika hrá divadlo a v skutočnosti o ruskú vakcínu záujem nemá. „Nech nám tu nerozprávajú o vete, na rokovaní vlády neexistuje inštitút veta,“ skonštatoval šéf strany Smer-SD Robert Fico.

Ministerky zo strany Za ľudí Veronika Remišová a Mária Kolíková podľa neho nemohli mať vo vláde takú váhu, aby presadili zablokovanie nákupu. Odmietnutie nákupu vakcíny Sputnik V je podľa Fica prejavom protiruského postoja, ktorý bude ohrozovať záujmy ľudí na Slovensku.

Odmietnutie ruskej vakcíny kritizoval aj Hlas-SD. Premiérove piatkové vystúpenie, ako aj rokovania vlády a koaličnej rady označil za škaredé a nepoctivé propagandistické divadlo.

ano, TASR , foto: TASR/Jakub KotianNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…