Domov Slovensko Premiér dourážal vedcov, napokon dosiahol svoje – testovať sa bude

Premiér dourážal vedcov, napokon dosiahol svoje – testovať sa bude

0
0

Takmer týždeň držala vláda Slovákov v napätí, či budú musieť opäť hromadne na testovanie antigénmi. Hoci mal premiér Igor Matovič jasno hneď na začiatku, proti jeho zámeru sa už po niekoľkýkrát postavili koaliční partneri ale aj odborníci. Napokon však svoje dosiahol. Kto sa chce relatívne voľne pohybovať, bude potrebovať certifikát s negatívnym výsledkom testu.

O ďalšom postupe v boji proti pandémii koronavírusu mala vláda rozhodovať už na minulotýždňovom stredajšom rokovaní. Pravda, riešila „zásadnejšiu“ vec, a to, či verejnosť zavádza predseda vlády Matovič alebo minister hospodárstva Sulík.

Keďže zverejnená nahrávka z pondelkového rokovania napokon preukázala chybu Richarda Sulíka, za ktorú sa neskôr ospravedlnil, vo štvrtok už nič nebránilo tomu, aby koaliční partneri celoplošné testovanie schválili.

Vlastne až na to, že nepodporiť ho sa rozhodli všetky ostatné koaličné strany, mimo Matovičovho OĽaNO. Štvrtkové rokovanie kabinetu zrušili len krátko pred jeho začiatkom, oficiálne z organizačných dôvodov. Na verejnosť však prenikli informácie, že už nielen SaS, ale aj Kollárova Sme rodina a Remišovej Za ľudí je proti celoplošnému testovaniu.

Keď ho chce, nech ho má

Už pred víkendom médiá informovali, že vládna koalícia sa na určitom spôsobe testovania napokon predsa len dohodla. Názov celoplošné testovanie vystriedal pojem „skríningové“ testovanie, pričom však podľa nejasných informácií od viacerých koaličných zástupcov v diskusných reláciách, mal znamenať to isté ako celoplošné.

Zo všetkých vyjadrení možno vytiahnuť vetu poslankyne Cigánikovej. „Keď má toto byť odštartovaním riešenia, tak nech má (Matovič; pozn. redakcie) jedno kolo celoplošného testovania,“ uviedla predsedníčka Zdravotníckeho výboru NR SR.

Oficiálne však Slováci nedostali žiadne informácie, a to až do nedeľného večera, kedy napokon pred televízne kamery predstúpil Igor Matovič a informoval o schválenom postupe.

Zachráňme spoločne životy

Po nedeľňajšom rokovaní vlády oznámil premiér Matovič, že na Slovensku prebehne celoplošné skríningové testovanie, ktoré vláda nazvala projektom „Zachráňme spoločne životy“.

Hoci tento zámer oznámil Matovič až v nedeľu 17. januára, testovanie malo začať už nasledujúci deň, v pondelok 18. januára, a trvať má do utorka 26. januára.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí zároveň oznámil, že vláda predĺžila zákaz vychádzania do nedele 7. februára.

Od stredy 27. januára sa však občania, ktorí nebudú môcť pracovať z domu, budú musieť preukázať negatívnym výsledkom antigénového testu alebo PCR testu, urobeného po 18. januári. Rovnaké obmedzenie bude platiť aj pre návštevy prírody, ale len pre občanov od 15 do 65 rokov.

Podľa Krajčího na test nemusia ísť ľudia, ktorí ostanú v domácej karanténe a zákaz vychádzania porušia len v prípade, že potrebujú naplniť nevyhnutné životné potreby. Minister zdravotníctva by mal oznámiť výsledky celoplošného testovania v piatok 29. januára.

„Následne rozdelíme Slovensko na 37 horších a 36 lepších okresov. V tých 37 horších okresoch sa tento skríning zopakuje a potom od stredy 3. februára sa ľudia z tých okresov budú musieť opäť preukazovať negatívnym výsledkom testu až do nedele 7. februára,“ povedal Krajčí.

Testy, ktoré sa budú kontrolovať od 7. februára, nesmú byť staršie ako sedem dní. Okresy s lepšími výsledkami budú od nedele 7. februára nabiehať na COVID automat. Pre okresy s horšími výsledkami bude aj po tomto dátume platiť zákaz vychádzania.

Ľudia, ktorí sa otestujú napríklad v pondelok 18. januára a budú mať negatívny výsledok testu, ten bude platný aj po 27. januári, ak boli testovaní v okrese, ktorý bude patriť medzi 36 okresov s lepším výsledkom.

Výnimky z testovania

Test budú musieť podstúpiť aj osoby, ktoré už za sebou majú očkovanie proti ochoreniu COVID-19, keďže na Slovensku ešte nikto nepodstúpil následné očkovanie, ktoré má prebehnúť 28 dní po prvom očkovaní.

Na vytvorenie dostatočného množstva protilátok je navyše potrebných ďalších 14 dní. Ak však už niekto napríklad v zahraničí podstúpil očkovanie dvomi očkovacími dávkami a medzičasom ubehlo už 14 dní, testovanie nebude musieť podstupovať. Testy nebudú musieť podstúpiť ani ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím.

Dourážal odborníkov

Ako sa ukazuje v posledných týždňoch, slovenský premiér je akoby posadnutý celoplošným testovaním. A každý, kto si dovolí oponovať, sa okamžite dostáva do jeho nemilosti. Nadávanie na koaličných partnerov sa ešte dá považovať za politické hry, ale pustiť sa do odborníkov, ktorí sa téme venujú celý svoj život, to si hocikto nedovolí.

„Keď nejaký odborník teraz povie, že Slovensko potrebuje masívne očkovanie, a nie masívne testovanie, tak to je pre mňa hlupák, a nie odborník,“ počastoval Matovič odborníkov, ktorým sa celoplošné testovanie v aktuálnej situácii nepáči. Tí mu však vrátili úder.

„Pán Igor Matovič, neotierajte si o nás hubu. My platíme Vás a je pravda, že nás nemusíte ani počúvať, ani čítať, ani len evidovať, ale NEOTIERAJTE SI O NÁS HUBU,“ píše sa v statuse skupiny matematikov a analytikov zvanej Dáta bez pátosu, ktorá svoje tvrdenia pravidelne podporuje hĺbkovými analýzami aktuálnej situácie.

ano, foto: SITA  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…