Domov Slovensko Premiér návštevu Kyjeva odmietol

Premiér návštevu Kyjeva odmietol

0
0

Predsedovia vlád Českej republiky, Poľska a Slovinska v utorok večer pricestovali vlakom do Kyjeva, kde sa stretli s prezidentom Wolodymyrom Zelenskym. Pozvanie na návštevu dostal aj slovenský premiér Eduard Heger, ktorý sa však rozhodol do hlavného mesta Ukrajiny necestovať.

Návšteva českého premiéra Petra Fialu, slovinského premiéra Janeza Janšu, predsedu poľskej vlády Mateusza Morawieckeho a poľského vicepremiéra Jaroslawa Kaczyňskeho mala ukázať jasnú podporu Ukrajiny zo strany štátov EÚ.

„Vaša návšteva Kyjeva v tomto ťažkom období je pre Ukrajinu silným znakom podpory. Veľmi si to vážime,“ napísal ukrajinský prezident Zelenskyj na sociálnej sieti Telegram.

Podľa stanice BBC Zelenskyj vyzdvihol, že v čase, keď veľa diplomatov po ruskom vpáde z Ukrajiny odišlo, „títo vážení ľudia, lídri svojich nezávislých európskych štátov, sa ničoho neboja – viac sa obávajú o náš osud, sú tu, aby nás podporili“.

Ukrajinský prezident to ocenil ako „statočný a priateľský krok“. Vyjadril tiež presvedčenie, že „s takými priateľmi, takými susednými krajinami a partnermi sa nám naozaj podarí vyhrať“ v konflikte s Ruskom.

Ukrajina patrí do Európy

Český premiér vyhlásil, že cieľom návštevy trojice premiérov je vyjadriť podporu Ukrajine a jej boju. „Vieme, že bojujete i za našu slobodu a naše životy,“ uviedol Fiala.

Poľský premiér povedal, že EÚ musí Ukrajine udeliť štatút kandidátskej krajiny čo najskôr. „Musíme Ukrajinu pozvať do EÚ, musíme poskytnúť zbrane na obranu vášho domova,“ povedal Morawiecki.

„Musíte byť statoční, Ukrajina patrí do Európy,“ povedal slovinský premiér Janša. Poľský vicepremiér Kaczyňski sa zas vyslovil za to, aby na Ukrajinu bola vyslaná mierová misia NATO „chránená ozbrojenými silami“.

Podľa agentúry PAP Kaczyňski vysvetlil, že na Ukrajine je „potrebná misia, ktorá sa bude usilovať o mier a poskytovať humanitárnu pomoc, no zároveň bude chránená aj príslušnými ozbrojenými silami“.

Heger necestoval

Médiá zdôraznili, že návšteva predsedov vlád troch krajín bola prvou zahraničnou návštevou na tejto úrovni v Kyjeve po začatí ruskej ozbrojenej agresie proti Ukrajine.

Jej súčasťou mohlo byť aj Slovensko. Premiér Eduard Heger (OĽANO) však do Kyjeva neodcestoval po konzultácii s bezpečnostnými zložkami, ktoré mu to podľa vyjadrenia jeho hovorkyne Ľubice Janíkovej vyslovene neodporúčali.

Hovorca poľskej vlády informoval v stredu predpoludním, že delegácia troch krajín sa bezpečne vrátila z Kyjeva do Poľska.

ano, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…