Domov Slovensko Prezidentka Čaputová navštívila Nemecko

Prezidentka Čaputová navštívila Nemecko

0
0

Slovenská prezidentka pokračuje v reprezentovaní našej krajiny v zahraničí. Počas minulého týždňa zavítala do nemeckého Berlína, kde sa stretla s prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom i s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Sme si blízki

Tohto názoru boli hlavy oboch štátov. Podľa nemeckého prezidenta sú si Slovensko a Nemecko najbližšie za posledné desaťročia. Steinmeier označil zvolenie Zuzany Čaputovej do úradu za dôkaz toho, že nádeje spred 30 rokov po páde Berlínskeho múru, sú stále živé.

Podľa Čaputovej naše krajiny spája vízia silnej spoločnej EÚ. V otázke prípadného neriadeného brexitu sa obaja vyjadrili, že to nebude problém len pre Veľkú Britániu, ale aj celú Európsku úniu.

Následne Čaputová pozvala nemeckého prezidenta na návštevu Slovenska. Sama do Berlína pricestuje aj 9. novembra, kde sa zúčastní osláv 30. výročia pádu Berlínskeho múru.

Konštruktívny rozhovor

Zuzana Čaputová sa minulú stredu stretla aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Venovali sa politickým témam, brexitu, spolupráci, a kancelárka sa zaujímala aj o vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

„Pani kancelárka rovnako ako pán prezident vsádzajú na Slovensko a majú veľkú dôveru v našu krajinu aj v tom zmysle, že môžeme zohrať dôležitú rolu, pokiaľ ide o zbližovanie nášho regiónu so zvyškom Európskej únie,“ povedala Čaputová.

Zástupkyne oboch krajín sa zhodli aj v tom, že dohoda s Veľkou Britániou o jej odchode je nevyhnutná. Merkelová sa dôverne zaujímala aj o vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Prezidentka ju informovala, že podľa jej názoru vyšetrovanie smeruje k odhaleniu páchateľov a následným trestom.

Nemecko musí byť počuť

Čaputová sa počas návštevy v Nemecku vyjadrila, že Nemecko je krajina s obrovským množstvom skúseností. „Nemecko vie, aké je nesmierne ťažké, ale aj dôležité, hľadať to, čo nás spája.

Nemeckú skúsenosť dnes veľmi potrebujeme preniesť aj do celej Európskej únie,“ povedala Čaputová a zdôraznila, že nie je priestor na to deliť Európu na východ, či západ a na staré, či nové členské krajiny. Treba budovať spoločné postoje a nie hľadať rozdiely.

Denis Ruščák, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…