Domov Slovensko Prezidentka sa stretla s pápežom Františkom

Prezidentka sa stretla s pápežom Františkom

0
0

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok vo Vatikáne absolvovala osobnú audienciu u pápeža Františka. Okrem toho sa stretla aj so štátnym sekretárom Svätej stolice Pietrom Parolinom a emeritným kardinálom Jozefom Tomkom.

Jednou z tém, o ktorých hovorila prezidentka Zuzana Čaputová s pápežom Františkom, sú prehlbujúce sa rozdelenia v spoločnosti.

Prezidentka vo svojom profile na sociálnej sieti uviedla, že oceňuje postoje pápeža, ktorý sa dlhodobo zastáva chudobných, sociálne slabých a ľudí v núdzi. Podľa Čaputovej je veľkou inšpiráciou počúvať jeho slová o tom, aká dôležitá je láska voči každému jednému človeku bez rozdielu.

„Je mi cťou odovzdať vám pozdravy od pápeža Františka na Slovensko. Sme jeho srdcu blízki, váži si nás a myslí na nás aj v týchto ťažkých časoch. Odkazuje nám, že máme vydržať, bojovať a hlavne držať spolu,“ doplnila hlava štátu. Františkove slová boli podľa nej upokojujúce. „Boli to slová zmierenia a nádeje,“ podotkla.

„So Svätým Otcom nás spája presvedčenie, že jednou z najdôležitejších úloh, ktorá pred nami dnes stojí, je zjednotiť naše spoločnosti, upokojiť ľudí, spojiť naše krajiny a ukázať, že v časoch naozajstného ohrozenia vieme odložiť spory, spolupracovať a vrátiť sa k základným hodnotám lásky k blížnym,“ dodala Čaputová.

Dary pápežovi

Prezidentka pápežovi odovzdala aj dary zo Slovenska. Bol medzi nimi aj obraz Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, od slovenskej autorky Kataríny Vavrovej.

„Sedembolestná Panna Mária je pre mňa pripomenutím, aby sme nezabúdali, že sú to často ženy, ktoré dokážu priniesť pokoj, porozumenie, empatiu. A tiež, že dokážu byť silné a rozhodné a že ich úloha pri spájaní našich domácností, rodín, spoločností aj štátov je nenahraditeľná,“ vysvetlila na sociálnej sieti.

Medzi darmi boli aj štyri sviečky, vyrobené v sociálnom podniku. Podľa prezidentky sú vyjadrením nádeje na lepší život pre ľudí v núdzi a zraniteľných skupinách.

Rozhodnutie pápeža Františka prijímať vo Vatikáne utečencov, ale aj jeho pomoc pre ľudí bez domova a azylantov, je pre Čaputovú zhmotnením hodnôt ľudskosti a solidarity.

„Viem, ako veľmi zložité je poskytovať pomoc ľudom v podmienkach pandémie a starať sa o ich bezpečnosť. Preto som zo Slovenska priniesla aj 10 tisíc PCR testov, ktoré boli vyvinuté a vyrobené našimi vedcami a odovzdala ich ako dar od uznávaného biochemika Pavla Čekana zariadeniam, ktoré vo Vatikáne poskytujú prístrešie a starostlivosť ľuďom v núdzi,“ uviedla hlava štátu.

ano, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…