Domov Zahraničie Pri príležitosti osláv Dňa víťazstva Putin obhajoval „operáciu“ na Ukrajine

Pri príležitosti osláv Dňa víťazstva Putin obhajoval „operáciu“ na Ukrajine

0
0

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok v prejave na vojenskej prehliadke na Červenom námestí v Moskve vyhlásil, že ruská vojenská operácia na Ukrajine bola správnym rozhodnutím.

Putin vo svojom prejave okrem iného spomínal na hrdinov Veľkej vlasteneckej vojny a vysvetľoval dôvody vojenskej operácie v Donbase.

V radoch vojakov zhromaždených na Červenom námestí boli aj účastníci tzv. špeciálnej vojenskej operácie, ktorú Rusko začalo proti Ukrajine ešte 24. februára.

O nich Putin vo svojom prejave povedal, že „bojujú za ľudí v Donbase, za bezpečnosť vlasti“.
Bojujú proti nacizmu

Tisíckam vojakov zhromaždených na moskovskom Červenom námestí Putin povedal, že ruské sily na Ukrajine pokračujú v boji proti nacizmu, a zdôraznil, že je dôležité „urobiť všetko pre to, aby sa hrôza globálnej vojny neopakovala.“

NATO malo iné plány

Moskva podľa ruského prezidenta napriek všetkým nezhodám v medzinárodných vzťahoch „vždy presadzovala vytvorenie systému rovnakej a nedeliteľnej bezpečnosti“ a ponúkala západným krajinám dohodu o bezpečnostných zárukách.

Podľa Putina však boli snahy Ruska o kompromis v bezpečnostných otázkach márne. „Krajiny NATO nás nechceli počuť… to znamená, že v skutočnosti mali celkom iné plány,“ vyhlásil Putin.

Uviedol, že „pri hraniciach Ruska sa vytvárala bezprostredná hrozba, pripravoval sa útok, aj na ruský Krym“. Tvrdil tiež, že Kyjev hovoril o možnom získaní jadrových zbraní, čo – podľa Putina – bolo pre Rusko neprijateľné.

Poukázal i na to, že Severoatlantická aliancia sa začala aktívne etablovať na územiach susediacich s Ruskom.

Slávnostné podujatie ku Dňu víťazstva na Červenom námestí vyvrcholilo defilé zhromaždených vojakov a vojenskej techniky.

Ruského veľvyslanca obliali červenou farbou

Deň víťazstva si chcel uctiť aj ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev, ktorý chcel položiť kvety na pamiatku sovietskych vojakov, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny. Skončil však celý červený.

Andrejeva po príchode na varšavský cintorín, na ktorom je pochovaných asi 20 tisíc padlých sovietskych vojakov, čakala skupina aktivistov, ktorí protestovali proti vojne na Ukrajine.

Proukrajinskí demonštranti ho obliali červenou farbou. Videá uverejnené na Twitteri ukazujú, ako demonštranti vrhajú farbu Andrejevovi do tváre a kričia „fašista“ a „vrah“.

Na cintorín musela prísť polícia, aby Andrejevovi a jeho delegácii pomohla dostať sa do bezpečia.

ano, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…