Domov História Príbeh ikonického mostu Tower Bridge

Príbeh ikonického mostu Tower Bridge

0
0

Londýn by zrejme nebol Londýnom bez obľúbených turistických atrakcií, za ktorými jazdia ľudia z celého sveta. Jednou z nich je zaručene aj ikonický most  Tower Bridge, ktorý bol po ôsmich rokoch výstavby pre dopravu oficiálne otvorený v posledný júnový deň roku 1894.

Londýnsky Tower Bridge, spájajúci brehy rieke Temža, je jedným z najkrajších a najnavštevovanejších mostov na celom svete. Tvoria ho dve veže v štýle viktoriánskej gotiky, ktoré spájajú vrchné a spodné chodníky.

Jeho celková dĺžka je 268 metrov a meno nesie podľa pamiatky s názvom Tower of London, v blízkosti ktorej sa nachádza. To však nie je ani zďaleka všetko, čo by ste o ňom mali vedieť. Spojený je s ním zaujímavý príbeh, ktorý sa začal písať už v roku 1876.

Ako získal svoj dizajn

Koniec 19. storočia je v Londýne spojený s priemyselným boomom. Ten zasiahol najmä jeho východnú časť, na ktorú bolo možné dostať sa len po jednom moste.

Vznikla preto potreba výstavby druhého mosta ponad Temžu, s čím ale súviseli viaceré problémy. Nový most musí byť navrhnutý tak, aby nezabránil lodnej doprave.

Problém mal vyriešiť tunel popod rieku, ktorý bol otvorený v roku 1870, avšak tento bol určený len pre osobnú dopravu. Preto v roku 1876 vznikla Komisia pre zvláštny most alebo tunel, ktorej cieľom bolo nájsť riešenie v tejto situácii.

Predložených bolo približne 50 rôznych návrhov, avšak ten víťazný uzrel svetlo sveta až o osem rokov neskôr. Jeho autorom bol mestský architekt Sir Horace Jones, ktorý však v roku 1887 zomrel, a tak na jeho miesto nastúpil dovtedajší hlavný inžinier John Wolf Barry.

Na jeho výstavbe sa začalo pracovať v roku 1886, pričom sa na nej podieľalo päť rôznych spoločností a 432 robotníkov. Trvalo osem rokov, kým bol nový most pripravený na to, aby po ňom prešli prvé dopravné prostriedky.

Jeho oficiálne otvorenie sa uskutočnilo 30. júna 1894 za účasti princa z Walesu, budúceho kráľa Edwarda VII. a jeho manželky Alexandry Dánskej.

Po tom už začal naplno slúžiť pre peších, lode, ale aj pre tých, ktorí sa medzi brehmi potrebovali prepraviť na dopravnom prostriedku.

Premeny mosta

O moste Tower Bridge možno povedať, že má dve tváre. Na jednej strane ide o zdvíhací most, no na strane druhej obsahuje aj prvky visutého mosta v podobe vonkajších oblúkov, ktoré nesú dve závesné laná.

Inú podobu získa aj v prípade, že po Temži prechádza loď, ktorá sa popod most potrebuje dostať. V takom prípade je doprava na moste odstavená a dve spodné časti sa zdvihnú tak, aby bol umožnený prejazd lode.

Pôvodne bol tento zdvíhací mechanizmus riadený hydraulicky a to pomocou natlakovanej vody čerpanej dvomi parnými strojmi, ktoré mali výkon až 360 konských síl.

V roku 1974 bol však tento mechanizmus nahradený za elektrohydraulický systém. V súčasnosti však popod most prechádza len veľmi málo takých lodí, ktoré by pre svoj prejazd potrebovali zodvihnutie ramien, preto to v tejto podobe uvidíte výnimočne.

Pokiaľ sa tak ale stane, ramená mosta sú zdvihnuté diaľkovo a to pomocou počítačového systému. Treba však povedať, že ani v tomto prípade nie je technika dokonalá a niekoľkokrát sa stalo, že nastala porucha a most sa pri tomto manévri zasekol.

Ďalšia zmena v živote mosta nastala v roku 1910. Krátko po jeho otvorení totiž vznikli problémy, ktoré súviseli s horným podlažím mosta, ktoré slúžilo pre chodcov.

Často sa tu objavovali prostitútky či vreckoví zlodeji, preto bolo toto podlažie v tom roku uzavreté. Tak tomu bolo do roku 1982, kedy boli lávky opätovne otvorené, aby slúžili ako súčasť expozície Tower Bridge Experience, ktorá jej návštevníkom ponúkne pohľad do histórie mesta.

Vystavené sú tu rôzne fotografie, dokumenty a premieta sa tu aj film, ktorý dokumentuje výstavbu mosta.

puma, foto: shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…