Domov Slovensko Prieskum: Nadváhou trpí viac než 20 percent detí na Slovensku

Prieskum: Nadváhou trpí viac než 20 percent detí na Slovensku

0
0

Nadváhou trpí viac než 20 percent detí na Slovensku. Ich počet sa od roku 2019 zvýšil o dve percentá. Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research. Uskutočnil sa v marci tohto roka na vzorke 907 rodičov detí vo veku ôsmich až jedenástich rokov.

Nadváhu najviac ovplyvňujú pohyb, pitie sladených nápojov a raňajky, uvádza prieskum. Deti, ktoré raňajkujú len raz alebo dvakrát týždenne, majú podľa neho nadváhu častejšie ako deti, ktoré raňajkujú každý deň. Nadváhu tiež zaznamenali skôr deti, ktoré pijú viac sladených nápojov.

„Pozitívnym zistením je, že od roku 2019 sa zvýšila frekvencia pohybových aktivít u detí. Drvivá väčšina, konkrétne až 94 percent detí, športuje aspoň niektorý deň v týždni, z toho až 26 percent každý deň,“ ukázal prieskum.

Výsledky prieskumu ukázali aj to, že deti trápia stravovacie obmedzenia stále viac. Kým v roku 2017 to bolo deväť percent, o dva roky neskôr to už bolo desať percent a posledný prieskum z roku 2022 odhalil 12 percent detí. Najčastejšie deti trpia alergiou na laktózu, potraviny a lepok.

Projekty majú pomôcť tisícom detí

Na nárast nadváhy u detí upozorňuje aj projekt a voliteľný predmet Viem, čo zjem. Ten je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí. Odborným partnerom je Úrad verejného zdravotníctva SR.

V aktuálnom šiestom ročníku projektu a druhom ročníku voliteľného predmetu je zapojených 282 základných škôl s celkovým počtom 23 320 žiakov.

ano, TASR, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …