Domov Zahraničie Prímerie v čínsko-americkej obchodnej vojne má pokračovať

Prímerie v čínsko-americkej obchodnej vojne má pokračovať

0
0

Hlavní obchodní vyjednávači USA a Číny minulý piatok sľúbili vytvorenie „priaznivých podmienok“, ktoré zabezpečia pokračovanie prímeria v obchodnej vojne dvoch najväčších svetových ekonomík.

Prakticky od momentu, kedy sa Donald Trump stal prezidentom USA, sa medzinárodný obchod otriasa v základoch.

Čínsko-americká obchodná vojna

Čína a USA od roku 2018 dovozy konkurenčných produktov postupne zaťažili clami rádovo v desiatkach miliárd USD. V rámci januárovej dohody Washington súhlasil so znížením časti existujúcich a odkladom nových plánovaných ciel.

Výmenou za to má Peking v USA nakupovať farmárske a iné produkty za dodatočných 200 mld. USD. Čína už obnovila nákupy americkej sóje, ku konkrétnym objemom sa ale oficiálne nezaviazala.

Medzinárodný obchod sa zakolísal

Clá, ktoré krajina pod jeho vedením zaviedla na dovážané zahraničné produkty, najmä z Európy a Číny, mali chrániť domácich producentov, avšak v medzinárodnom obchode sa odvtedy nehovorí o inom, ako o obchodnej vojne.

Najmarkantnejšia je vo vzťahoch s Čínou, s ktorou však USA uzavreli v januári dohodu, ktorá ju mala zmierniť.

Minulý týždeň však americký prezident Donald Trump pohrozil vystúpením z tejto čiastkovej dohody. To sa podľa neho môže stať v prípade, ak Peking nezvýši nákupy amerických tovarov a služieb.

Prímerie bude pokračovať

Obe strany tak museli reagovať. Odhodlanie vytvoriť podmienky pre to, aby sa opäť naplno nerozpútala obchodná vojna medzi Spojenými štátmi americkými a Čínou vyjadrili v telefonickom rozhovore za americkú stranu vládny splnomocnenec pre obchod Robert Lighthizer a za čínsku vicepremiér Liou Che.

Obaja predstavitelia sa zaviazali „vytvoriť priaznivú atmosféru a podmienky“ pre naplnenie „fázy jedna“ dohody podpísanej v januári, uviedla štátna tlačová agentúra Sin-chua.

Obsahom rozhovoru bola aj dohoda o „pokračovaní komunikácie a koordinácie“, oznámila ďalej agentúra bez bližších podrobností.

ano, SITA, foto: depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…