Domov História Od Slovenského národného povstania uplynulo už 78 rokov

Od Slovenského národného povstania uplynulo už 78 rokov

0
0

29. august 1944 je pre Slovensko jedným z najvýznamnejších dní. Každoročne si pripomíname deň, kedy sa odhodlaní členovia domáceho odboja postavili proti nacistickému Nemecku a pridali sa k protihitlerovskej koalícii.

Udalosti, ktoré viedli k SNP

Počas 2. svetovej vojny bolo Slovensko pod správou Nemecka. Práve to bol dôvod, prečo sme diktátu nacistického Nemecka museli vyhovieť v každej situácii.

Najvýznamnejším politickým krokom, ktorý chcel existujúci stav zmeniť, bolo sformovanie Vianočnej dohody v decembri 1943. V nej boli definované kroky, ktoré predpokladali znovuvytvorenie ČSR a boj proti nacistickému diktátu na území Slovenska.

Na základe tejto dohody vznikla aj ilegálna povstalecká Slovenská národná rada, ktorá mala celé povstanie pripravovať. Centrom sa stala Banská Bystrica.

Prezident Edvard Beneš, ktorý sa vtedy nachádzal v exile v Londýne, poveril vedením vojenského odboja Jána Goliana. Od júla 1944 začali prebiehať tajné schôdze, na ktorých prerokovávali prípravy na tento dôležitý krok.

Tie však už nestihli dokončiť. Nemecké okupačné vojská prekročili hranice nášho štátu skôr, ako bola pripravená stratégia, ktorou ich povstalci chceli zastaviť.

Už 25. augusta sa Vojenské ústredie SNR dozvedelo o tom, že sa na slovensko‑ moravských hraniciach začínajú sústreďovať nemecké jednotky. Vtedy Ján Golian vydal rozkaz na bojovú pohotovosť.

Povstalci sa mali snažiť čeliť nemeckej armáde a tlačiť ju preč z krajiny. Aj napriek vydaniu tohto rozkazu nebola povstalecká armáda dostatočne pripravená na boj, najmä kvôli nedokončenej stratégii.

Priebeh SNP

Nemecké vojská prichádzali na územie Slovenska približne od 15. hodiny predovšetkým zo severu. Ján Golian však nevydal žiadny rozkaz, a základe ktorého by povstalci vedeli proti nim účinnejšie bojovať.

Hoci vedeli, že sa Nemcom za žiadnych okolností nemajú poddať, čakali na jasný rozkaz generála Goliana. Ten prišiel až o 8. hodine večer, kedy vyslovil dohodnuté heslo: „Začnite s vysťahovaním“.

Vo viacerých častiach Slovenska sa však objavili problémy, ktoré súviseli s nedokončenými prípravami. Nemci postupovali ďalej a povstalcov sa im úspešne darilo odzbrojovať.

Okrem ústupkov postupne členovia povstania prechádzali na partizánsky spôsob boja, čím len umožnili Nemcom pokračovať územím a naplniť dohodnutý plán.

Aj napriek snahe povstalcov a niekoľkým bojom, ktoré ich naplno zamestnali, sa Nmecom postupne darilo dostať sa až do centra samotného povstania. Dôležitým miľníkom bol pád Detvy 22. októbra a o štyri dni neskôr aj pád mesta Zvolen.

Aj napriek 60 dňom, počas ktorých povstalci bojovali zo všetkých síl, si napokon museli priznať drvivú porážku. 27. októbra sa Nemcom už podarilo preniknúť do Banskej Bystrice, kedy už generál Rudolf Viest vydal rozkaz ustúpiť do hôr.

28. október je už dňom, kedy bolo Slovenské národné povstanie definitívne porazené a s ním aj všetky snahy odvrátiť sa od nacistického diktátu Nemecka.

Počas 60 dní zahynuli tisícky odvážlivcov. Dnes je ťažko povedať, či by sme sa mohli nemeckým jednotkám ubrániť a vytlačiť ich z nášho územia, keby sme mali viac času. Čo šak vieme je to, že hrdinstvo s akým sa povstalci pustili do boja bolo obrovské.

puma, foto: SITA



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…