Domov Ekonomika Príspevky pre ľudí v hmotnej núdzi sa zvýšia

Príspevky pre ľudí v hmotnej núdzi sa zvýšia

0
0

Dávky na zabezpečenie základných životných podmienok pre ľudí v hmotnej núdzi by sa mali zvýšiť približne o 14 %, keď napríklad dávka pre jednotlivca bude 74 eur mesačne. Vyplýva to z návrhu novely zákona o hmotnej núdzi, ktorý v stredu schválila vláda. Nová legislatíva prináša okrem iného aj vylúčenie osobitného príspevku zo systému pomoci v hmotnej núdzi a úpravu posudzovania príjmu.

„Cieľom návrhu zákona je upraviť podmienky poskytovania pomoci v hmotnej núdzi tak, aby bola pomoc v hmotnej núdzi adresnejšia, efektívnejšia a aby mala motivačný efekt voči jej príjemcom vymaniť sa z hmotnej núdze,“ uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) v predkladacej správe k schválenému materiálu.

Najzásadnejšie zmeny sa podľa rezortu týkajú zrušenia osobitného príspevku, ktorý bude riešený samostatne v rámci politiky aktívnych opatrení na trhu práce.

MPSVR navrhlo aj zmeny v oblasti posudzovania niektorých druhov príjmov, keď napríklad tehotenské sa nebude považovať za príjem na účely zákona o životnom minime.

Rovnako sa na účely pomoci v hmotnej núdzi nebudú považovať za príjem ani príspevky poskytované v rámci aktívnych opatrení trhu práce podľa zákona o službách zamestnanosti.

Naopak, za príjem by sa po novom mala pri posudzovaní hmotnej núdze považovať zamestnanecká prémia a daňový bonus na dieťa.

Okrem osobitného príspevku, ktorý môžu dostať dlhodobo nezamestnaní počas jedného roka od nástupu do práce, rezort pod zákon o službách zamestnanosti preniesol aj aktivačný príspevok.

Rezort práce zdôraznil, že novela je komplexný návrh, ktorým sa upravuje väčšina ustanovení zákona.

red, TASR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…