Domov Slovensko Problémy s čerpaním eurofondov padajú na Pellegriniho hlavu. Na jeseň predstaví Akčný plán.

Problémy s čerpaním eurofondov padajú na Pellegriniho hlavu. Na jeseň predstaví Akčný plán.

0
0

Problémy v čerpaní eurofondov na ministerstve školstva idú aj na hlavu Petra Pellegriniho. Ten je totiž v rámci vlády priamo zodpovedný za čerpanie eurofondov, čo si zjavne uvedomuje. Jeho úrad by mal už na jeseň predstaviť Akčný plán zvýšenia transparentnosti a efektívnosti implementácie štrukturálnych fondov.

Aktuálnu kauzu s čerpaním európskych fondov si naplno odniesol dnes už bývalý minister školstva Peter Plavčan. Aj keď za túto oblasť je vo vláde zodpovedný podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Ten nateraz z tejto kauzy vyviazol dobre.

Jeho úlohou však je, aby sa podobné netransparentné praktiky už neobjavili a tak pripravujú experti na jeho úrade Akčný plán. Jeho cieľom má byť stransparentnenie a efektívna implementácia štrukturálnych fondov.

Má eliminovať riziká

Súčasťou akčného plánu bude napríklad návrh na priame zapojenie verejnosti pri zavádzaní príkladov dobrej praxe do systému či zverejňovanie hodnotiacich hárkov hodnotiteľov.

„Akčný plán bude obsahovať rad systémových opatrení v oblastiach transparentnosti, otvorenosti, ako aj zjednodušovania implementácie európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Tie vychádzajú zo skúseností s aplikáciou legislatívy pre obdobie 2014 až 2020, ako aj z už prijatých opatrení spracovaných úradom podpredsedu vlády.

Zároveň využívame príklady dobrej praxe zo zahraničia, ale aj poučenia z negatív, ktoré majú eliminovať tieto riziká do budúcna a zlepšiť verejnú mienku o nakladaní a využití európskych štrukturálnych a investičných fondov a zvýrazniť európsku pridanú hodnotu.“

To uvádza Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu s tým, že opatrenia sa budú týkať najmä zlepšenia spolupráce s prijímateľmi a verejnosťou vrátane mimovládnych organizácií, ako aj zlepšenia kontrolných procesov.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…